Na majowej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych skorzystają osoby z wysokimi zarobkami w przeszłości, takie które nie spieszyły się z przejściem na emeryturę, czy kobiety korzystające z urlopów wychowawczych. Nowela wprowadziła bowiem zmiany w przeliczaniu stażu emerytalnego, dzięki czemu nowo przyznawane świadczenia są ciut wyższe.

Najprościej będzie przeliczyć świadczenie z nowego systemu z wykorzystaniem tabel dalszego trwania życia obowiązujących w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie faktycznego przejścia na to świadczenie jeśli nastąpiło to później niż w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Warunkiem skorzystania z takiego przeliczenia jest więc to, że uprawniony wstrzymał się z przejściem na emeryturę i wniosek o jej przyznanie złożył już po zmianie zawartych w tabelach wskaźników. To właśnie przez te wskaźniki jest dzielona kwota składek zebranych na koncie emeryta w ZUS, co daje wysokość dożywotniego świadczenia. Te wskaźniki co roku się zmieniają dla poszczególnych roczników emerytów w związku z wydłużaniem się życia Polaków.

Równie prosty jest sposób na przeliczenie przez przejście ze starego do nowego systemu. Także w tym wypadku premiowane jest jak najpóźniejsze przejście na nową emeryturę. Wskaźnik dalszego trwania życia emeryta jest wtedy niski, daje więc po podzieleniu środków na koncie w ZUS większą kwotę świadczenia. Przy takim przeliczeniu ZUS potrąci jednak z konta emeryta wypłacone dotychczas świadczenia. Nie każdy więc skorzysta na tym przeliczeniu. Na pewno nie można na tym stracić. Po złożeniu wniosku ZUS nie może bowiem obniżyć wypłacanej emerytury.

O podwyżkę świadczenia mogą starać się również kobiety, które przed laty korzystały z urlopów wychowawczych i ZUS nie zaliczył im tych okresów do kapitału początkowego. Podwyżkę świadczenia może dać także okres urlopów bezpłatnych udzielonych ze względu na potrzebę opieki nad dzieckiem czy okresy niewykonywania pracy z tego powodu. Może więc być trudne udowodnienie tych przywilejów w praktyce.

O przeliczenie świadczenia mogą wystąpić także osoby, które przed przejściem na emeryturę miały zarobki przekraczające 2,5 przeciętnego wynagrodzenia, a później ciągle zarabiały powyżej tego limitu. W myśl wcześniej obowiązujących przepisów nie mogły liczyć na przeliczenie świadczenia. Po zmianach mogą złożyć wniosek o korzystne przeliczenie ich świadczenia.