Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich odsłonili pomnik Stanisława Jankowskiego ps. Agaton. Uroczystość odbyła się na rogu ul. Karowej i Browarnej w Warszawie. Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał Szczepański, zapowiedział wtedy budowę kolejnego pomnika – kobiet Powstania Warszawskiego. Prace nad projektem już się rozpoczęły, a odsłonięcie planowane jest w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wsparcie tej inicjatywy zadeklarował już Polski Związek Firm Deweloperskich.

Stanisław Jankowski ps. Agaton podczas wojny zorganizował i objął kierownictwo Wydziału Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. Podstawowym zadaniem wydziału była „legalizacja", czyli zaopatrywanie innych komórek wywiadu w fałszywe dokumenty. W czasie Powstania Warszawskiego dowodził plutonem „Agaton" w batalionie „Pięść". W ostatnich dniach Powstania został awansowany na stopień kapitana. Za postawę na polu walki odznaczony Krzyżem Srebrnym orderu Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny dotarł do Londynu, gdzie podjął decyzję o włączeniu się w odbudowę Warszawy. Zapisał się na roczne studium urbanistyczne na Uniwersytecie w Liverpoolu, gdzie w lipcu 1946 r. uzyskał dyplom. Do Polski wrócił we wrześniu 1946 r. i zgłosił się do pracy w Biurze Odbudowy Stolicy. Był zatrudniony w Pracowni Urbanistycznej Warszawy przekształconej w Biuro Planowania Rozwoju Warszawy. Współautor Trasy W-Z – podjął decyzję o takim poprowadzeniu arterii, by ocalić niezniszczony w czasie wojny pałac Przebendowskich-Radziwiłów, mieszczący obecnie Muzeum Niepodległości. Był także współautorem założenia urbanistycznego MDM oraz kolejnych opracowań Planu Perspektywicznego Rozwoju Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego. Był także współautorem projektu Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. W roku 1995 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Otrzymał także tytuł członka honorowego Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W trakcie uroczystości związanych w rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego wolski skwer otrzymał imię ukraińskiego generała Marko Bezruczko, który razem z Polakami walczył w wojnie polsko - bolszewickiej.

Skwer gen. Marka Bezruczki zlokalizowany będzie na wolskich Odolanach na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej. - W roku 2020 obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jest to doskonała okazja, by oddać hołd ukraińskiemu generałowi, który wraz z żołnierzami Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego bronił Warszawy przed bolszewikami – uważa Kamil Giemza, radny dzielnicy Wola.