Odezwa do kandydatów

Każdy z was chociaż raz w życiu miał okazję odbyć rozmowę kwalifikacyjną w sprawie nowej pracy. Każdy z was potem się zastanawiał, jak wypadł, co zrobił źle, czego nie powinien powiedzieć itp. Nie ma tzw. złotej reguły, jednolitej dla każdego, jak się zaprezentować na rozmowie, ale pewne elementy są absolutnie niezbędne.

Publikacja: 03.11.2015 22:02

Odezwa do kandydatów

Foto: Fotorzepa/Rafał Guz

W większości przypadków to rekruter inicjuje pierwszy kontakt z wami. Jak do was dociera? A to już nasza tajemnica zawodowa. Rekruter dzwoni o bardzo różnych porach, więc niezwykle istotna jest wasza reakcja na taki telefon. Odebranie telefonu oznacza bowiem zgodę na rozmowę. W przypadku braku swobody do przeprowadzenia rozmowy przeproście grzecznie i zaproponujcie kontakt w dogodnej dla was porze. Trzeba jednak być pewnym podanego terminu, aby ponownie nie być zmuszonym do przekładania kontaktu. Ta rozmowa ma wam dać ogólny pogląd na temat projektu rekrutacyjnego oraz określić wasze wstępne zainteresowanie wzięciem udziału w rekrutacji. Na tym etapie nie należy oczekiwać żadnych deklaracji stron, poza tą jedną z waszej strony – przesłaniem CV.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Poszukiwanie pracy
Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Poszukiwanie pracy
Prezesi największych firm będą łowić pracowników. Tysiące nowych etatów
Poszukiwanie pracy
Czego lepiej nie mówić rekruterom na rozmowie o pracę
Poszukiwanie pracy
Kandydaci muszą się liczyć z silną konkurencją o dobre oferty pracy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Poszukiwanie pracy
Wzrost optymizmu pracodawców zachęci Polaków do zmiany pracy?