fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Korzyści podatkowe wynikające z interpretacji - część podatników straci ochronę

123RF
Fiskus będzie mógł zakwestionować korzyści podatkowe wynikające z interpretacji wydanych w latach ubiegłych.

Od nowego roku fiskus zyska kolejne narzędzia w walce z optymalizacją podatkową. Najwięcej możliwości kwestionowania rozwiązań podatkowych pozwalających na oszczędności daje oczywiście skarbówce obowiązująca już tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego. W ostatniej chwili ustawodawca postanowił rozciągnąć jej skutki także na wydane interpretacje podatkowe. Chodzi o obowiązujące już rozwiązanie, które wyłącza ochronę z interpretacji, gdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem klauzuli o obejściu prawa podatkowego, ewentualnie wynikającej z nadużycia prawa w VAT.

Od nowego roku ta regulacja będzie miała zastosowanie również do interpretacji wydanych do końca 2016 r., jeżeli korzyść podatkowa wynikająca ze stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego objętego wykładnią została uzyskana od 1 stycznia 2017 r. W praktyce oznacza to, że fiskus będzie miał prawo do zakwestionowania korzyści podatkowych wynikających z wydanych już interpretacji.

Ta zamiana wywołuje wiele kontrowersji. W ocenie ekspertów stanowi bowiem złamanie zasady niedziałania prawa wstecz. Podatnicy, którzy z dużym wyprzedzeniem pytali o optymalizacje podatkowe, muszą się liczyć z tym, że uzyskana interpretacja może ich w przyszłości nie ochronić.

Podstawa prawna

nowelizacja m.in. ordynacji podatkowej z 29 listopada 2016 r. - DzU z 29 listopada 2016 r., poz. 1926

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA