fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Niekorzystne zasady liczenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od 1 stycznia 2016

123RF
Za pomyłki w rozliczaniu VAT przedsiębiorcy zapłacą od 1 stycznia 150 proc. stawki odsetek za zwłokę.

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie przepisy ordynacji podatkowej zmieniające zasady liczenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podatnicy zapłacą – w zależności od sytuacji – 50 albo 150 proc. stawki podstawowej (obecnie wynosi 8 proc. w skali roku).

– Nowe przepisy przewidują specjalne zachęty dla tych, którzy pomylą się w rozliczeniu z fiskusem, ale sami zauważą i naprawią swój błąd, zanim dowie się o nim organ podatkowy – mówi prawnik Marcin Malinowski.

Tylko sześć miesięcy

Kluczowy będzie jednak czas korekty. Jeśli podatnik złoży ją w ciągu pół roku, zapłaci 50 proc. stawki odsetek, co może oznaczać spore oszczędności. Przykładowo od 1000 zł zaległej daniny płaci się obecnie 80 zł, a 50 proc. stawki to 40 zł.

Dotychczas obniżona stawka wynosiła 75 proc. Podatnik mógł z niej skorzystać przez pięć lat. Teraz zapłaci co prawda mniej, ale 50-proc. taksa ma obowiązywać tylko przez sześć miesięcy, licząc od dnia, w którym upływa termin złożenia pierwotnej deklaracji.

Na zmianach skorzystają natomiast ci, którzy błędy popełnione w poprzednich latach skorygują w pierwszym półroczu 2016 r. Dzięki przepisom przejściowym korekta zobowiązań powstałych przed 1 stycznia 2016 r. złożona do końca czerwca 2016 r. daje prawo do 50-proc. stawki odsetek. Po upływie tego okresu podatnik zapłaci 75 proc., jak dotychczas.

– Warto się więc pospieszyć i do końca czerwca 2016 r. skorygować zaległości powstałe przed 1 stycznia – mówi Malinowski.

Kosztowne błędy w VAT

Znacznie bardziej kosztowne stanie się natomiast błędne rozliczenie VAT i akcyzy, jeśli to nie podatnik, ale organ podatkowy pierwszy zauważy błąd. W takiej sytuacji stawka ma wynosić już 150 proc. Przykładowo od 10 tys. zł zaległości płaci się obecnie 800 zł odsetek w skali roku, 150 proc. to już 1200 zł (o 400 zł więcej).

Karna stawka będzie nakładana w trzech przypadkach. Gdy fiskus wykryje, że podatnik zaniżył kwotę zobowiązania podatkowego albo zawyżył kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku. Wyższą stawkę zapłacą także ci, którzy korektę złożą wtedy, gdy skarbówka doręczy im już zawiadomienie o zamiarze wszczęcia u nich kontroli.

W takich przypadkach 150 proc. będzie nakładane, gdy kwota zaniżenia zobowiązania, zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku przekroczy 25 proc. kwoty należnej i pięciokrotną wysokość minimalnego wynagrodzenia. W 2016 r. będzie to 9250 zł.

Trzeci przypadek zastosowania sankcji to ujawnienie przez skarbówkę, że dany podatnik nie złożył deklaracji lub nie zapłacił podatku. 150 proc. stawki będzie tu niezależne od kwoty uszczuplenia.

podstawa prawna: Nowelizacja ordynacji podatkowej z 10 września 2015 r. DzU z 20 września 2015 r, poz. 1649

Opinia

Alicja Sarna, starszy menedżer, doradca podatkowy w MDDP

Wprowadzenie 50-proc. stawki odsetek za zwłokę to wbrew pozorom zmiana niekorzystna. Krótki, sześciomiesięczny, termin utrudni skorzystanie z preferencji, zwłaszcza w rozliczeniach CIT. Większość błędów w deklaracjach wykrywa się po upływie tego okresu, często w trakcie kontroli podatkowych. Jeśli fiskus kwestionuje rozliczenie za dany rok, firma koryguje również deklaracje za poprzednie lata, w których stosowała podobny model rozliczeniowy. Teraz nie skorzysta już z preferencyjnych odsetek. Z kolei wprowadzenie stawki 150 proc. ma zapobiec wyłudzeniom VAT. Tyle że prawdziwi oszuści nie zapłacą ani podatku, ani tym bardziej karnej stawki odsetek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA