Strategia podatkowa to nie rewolucja

Strategia podatkowa to nie rewolucja – raczej element obserwowanej od dłuższego czasu ewolucji systemu podatkowego. W jej ramach ustawodawca podejmuje dwa główne działania. Systematycznie przenosi ciężar badania prawidłowości rozliczeń i wywiązywania się z obowiązków podatkowych z organów podatkowych na podatników.

Publikacja: 22.12.2020 17:15

Strategia podatkowa to nie rewolucja

Foto: Adobe Stock

Równocześnie ewolucja poszerza również transparentność podatników, tj. zwiększa ilość informacji udostępnianych na bieżąco do administracji skarbowej (np. poprzez JPK_VAT), ale także do publicznej wiadomości – czego przykładem może być publikowanie w BIP indywidualnych danych zawartych w CIT-8 największych podmiotów.

W świetle powyższego, obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej wydaje się jedynie naturalnym wzmocnieniem już istniejącego trendu. Ustawodawca zdaje się mówić podatnikom: Mam całkiem sporo „surowych" danych o waszych rozliczeniach, ale nie jestem w stanie zweryfikować każdego przypadku indywidualnie. Pokażcie proszę opinii publicznej dlaczego wasze rozliczenie wygląda tak, a nie inaczej. W uzasadnieniu ustawy wprowadzającej zmiany zostało przecież wprost wskazane, że publikacja informacji o realizowanej strategii podatkowej ma służyć organom KAS w pozyskiwaniu wstępnych informacji o działaniach podatników oraz o możliwych powodach występujących różnic w ich rozliczeniach podatkowych. Według uzasadnienia, ustawodawca liczy także, że informacje te mają pomóc obywatelom w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług czy zakupu produktów od takich podmiotów. Wygląda na to, że płacenie podatków w Polsce ma stać się elementem społecznej odpowiedzialności biznesu.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego