fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Interpretacja podatkowe mogą stracić ważność w nowym roku

123RF
Przedsiębiorcy, którzy dostali pozytywną interpretację, mogą być po nowym roku pozbawieni wynikającej z niej ochrony.

Skarbówka walczy z firmami, które przesadzają z podatkową optymalizacją. Od nowego roku będzie obowiązywać przepis, który da jej prawo do zakwestionowania korzyści podatkowych wynikających z wydanych już interpretacji.

Prawo nie może działać wstecz

– Moim zdaniem to najważniejsza zmiana na 2017 r. – mówi Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – Zabiera nabyte prawa podatnikom, który sądzili, że jeśli działali w zaufaniu do państwa, to nie zrobi im krzywdy.

Chodzi o tych, którzy dostali przed 15 lipca br. (dzień wejścia w życie klauzuli obejścia prawa) pozytywną interpretację indywidualną. Ze zmiany ordynacji podatkowej wynika, że taka interpretacja może nie chronić, jeśli korzyści podatkowe z opisanych w niej zdarzeń pojawią się w styczniu 2017 r. lub później. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 16 listopada br., takie korzyści mogą stracić więc przedsiębiorcy, którzy pytali o transakcje z dużym wyprzedzeniem albo o zdarzenia długotrwałe, np. amortyzację majątku.

Teraz zapłacą

– Nowy przepis automatycznie pozbawi ochrony z interpretacji, jeśli minister finansów uzna, że w danej sprawie doszło do unikania opodatkowania – mówi Marek Kolibski. Podkreśla, że w ten sposób fiskus wycofuje się z istniejącej w ordynacji podatkowej zasady niewzruszalności ochrony z interpretacji indywidualnej. Przepisy o klauzuli obejścia prawa, które weszły w życie 15 lipca br., słusznie potwierdzały zasadę niedziałania prawa wstecz. Ostatnia zmiana łamie tę zasadę – dodaje.

W „Rzeczpospolitej" z 29 listopada br. Dominik Kaczmarski z Ministerstwa Finansów zapewniał, że zmiana przepisów wyłączy moc ochronną jedynie tych interpretacji, które dotyczą schematów agresywnego planowania podatkowego. Jego zdaniem będzie to bardzo niewielka liczba.

Część funduszy z daniną

W omawianej nowelizacji znajduje się też przepis zmieniający zasady rozliczania funduszy inwestycyjnych. Otwarte nadal będą zwolnione z CIT. Natomiast zamknięte pod pewnymi warunkami. Zdaniem Ministerstwa Finansów ta zmiana ma uszczelnić system poprzez eliminację struktur agresywnego planowania podatkowego.

– Opodatkowane zostały fundusze, które mają udziały w spółkach osobowych – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii FL Tax. Dodaje, że po tym, jak polska spółka komandytowo-akcyjna stała się podatnikiem CIT, korzyści dawały inwestycje w luksemburskie spółki. W przyszłym roku przychody z takich inwestycji będą opodatkowane.

Podstawa prawna: ustawa z 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 29 listopada 2016 r., poz. 1926)

Procedowanie nad zmianami w prawie

Nowości na ostatnią chwilę

Zmiany przepisów o utracie mocy ochronnej starych interpretacji i opodatkowaniu niektórych funduszy inwestycyjnych zostały przeprowadzone w ekspresowym tempie. Ta pierwsza została wprowadzona w trakcie prac w Sejmie (nie było jej wcześniej w projekcie). Druga pierwotnie zakładała opodatkowanie wszystkich funduszy, w Sejmie ją złagodzono. Projekt został opublikowany dopiero 31 października, a zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Dopiero w Senacie rozstrzygnęły się losy kwoty wolnej od PIT (to ta sama nowelizacja). Ustawa zwiększająca obciążenia podatkowe od nowego roku powinna być opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada roku poprzedniego. Ustawodawca zdążył, ale w ostatniej chwili, a podatnicy w trakcie prac nad nowelizacją przeżyli parę niespodziewanych zwrotów akcji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA