Zmiany podatkowe dla spółek 2021

Czy utrzymywanie spółki komandytowej ma sens po nałożeniu na nią CIT? Czy warto skorzystać z „estońskich" zachęt do inwestowania? Tym kwestiom poświęcamy specjalny dodatek do „Rzeczpospolitej".

Aktualizacja: 21.12.2020 06:03 Publikacja: 20.12.2020 20:44

Zmiany podatkowe dla spółek 2021

Foto: Adobe Stock

Przedstawiamy szczegółowe informacje o zmianach w podatkach dochodowych od spółek w 2021 r. Niektóre z nich są bulwersujące, inne dają nadzieję na polepszenie bytu przedsiębiorców. W trakcie jesiennych prac legislacyjnych parlament zmodyfikował niektóre rządowe propozycje. Oto ich ostateczna wersja.

Prezentujemy różne scenariusze dotyczące spółek. Można bowiem pozostawić przy życiu istniejąca spółkę jawną, licząc się z dodatkowym opodatkowaniem.

– Przy decyzji o przekształceniu spółki komandytowej w jawną trzeba brać pod uwagę inny zakres odpowiedzialności wspólników – przestrzega Teresa Nowicka, doradca podatkowy.

Podpowiadamy, jakie skutki może mieć założenie spółki jawnej i jakie pułapki czyhają na tych, którzy będą chcieli ją założyć po styczniu 2021 r. W niektórych przypadkach spółka jawna też może być bowiem podatnikiem CIT.

Opisujemy też nowy system opodatkowania spółek z o.o., który ma sprzyjać inwestowaniu. Ten „estoński" CIT może być korzystny, ale to udogodnienie obwarowano różnymi warunkami, m.in. koniecznością uprzedniej zapłaty podatku od różnicy między wynikiem podatkowym i bilansowym. Czy takie frycowe się opłaca? Trzeba samemu policzyć.

– Jeśli to będzie duży podatek, wejście w estoński CIT może okazać się nieopłacalne – ocenia adwokat Piotr Świniarski.

Zresztą, jak podkreślają eksperci, noworoczne scenariusze spółkowe warto napisać indywidualnie.

– Nie ma na to jednej recepty, bo wśród 40 tys. spółek komandytowych działających w Polsce są takie, które mają 300 mln zł obrotów rocznie, ale i takie, których obrót to 300 tys. zł. Jedne prowadzą prosty biznes, często rodzinny, inne są częścią struktury, w której jedna osoba jest udziałowcem wielu takich spółek – zauważa Joanna Wierzejska, doradca podatkowy.

W naszym dodatku prezentujemy też inne opinie i analizy podpowiadające, który scenariusz może być optymalny dla danej firmy. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj poradnik "Zmiany podatkowe dla spółek 2021":

Brak prostych podpowiedzi  

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a