fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Program współdziałania fiskusa z podatnikami - dla kogo

123RF
Program współdziałania fiskusa z podatnikami obejmie na początku tylko garstkę największych firm.

Od połowy 2020 roku przepisy ordynacji podatkowej umożliwią nową formę współpracy urzędu z podatnikami, czyli umowę o współdziałanie. Będzie to porozumienie na zasadzie „przejrzystość w zamian za spokój". Firma, która przejdzie specjalny audyt transparentności, będzie mogła liczyć m.in. na rzadsze kontrole i uwolnienie od obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych. Będzie musiała jednak przekazywać szefowi KAS na bieżąco wszystkie informacje o zagadnieniach podatkowych, które potencjalnie mogą budzić wątpliwości interpretacyjne.

Przepisy ordynacji umożliwiają zawarcie stosownej umowy firmom o rocznym przychodzie powyżej 50 mln euro. Jest ich w Polsce około 2,7 tys. – tak przynajmniej wynika z wykazu dużych podatników CIT ogłoszonych przez MF. Jednak według ministerialnych zapowiedzi na początek zostanie zawartych nie więcej niż 20 takich porozumień. To zaledwie 0,7 proc. uprawnionych.

Jak przyznaje Monika Palmowska, doradca podatkowy i partner w KPMG, jest już zainteresowanie ze strony międzynarodowych firm takimi porozumieniami. Ekspertka uważa jednak, że 20 firm, które mają w pierwszym rzucie korzystać z programu współdziałania, to niewiele. – Jednak jest to dość istotna nowość w systemie prawa podatkowego i dlatego dobrze by było przetestować tę możliwość na niewielkiej grupie podatników – uważa Monika Palmowska. Jej zdaniem, jeśli te 20 umów o współdziałanie dobrze zadziała, to doświadczenia zebrane przy ich stosowaniu będzie można wykorzystać przy zawieraniu kolejnych, być może na większą skalę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA