Kiedy interpretacja podatkowa ochroni następcę prawnego

Spółka przejmująca ma prawo skorzystać z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej na rzecz poprzednika prawnego tylko w przypadku i w zakresie, w jakim podmiot przekształcany się do niej zastosował.

Publikacja: 14.12.2015 06:10

Kiedy interpretacja podatkowa ochroni następcę prawnego

Foto: www.sxc.hu

Spółki prawa handlowego mogą podlegać różnym procesom zmieniającym ich strukturę korporacyjną, takich jak łączenie, podział i przekształcenie tych podmiotów. Zgodnie z art. 494 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) w przypadku połączenia spółek spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą więc w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi zawiera ograniczenia w tym przedmiocie. Przejście uprawnień ma miejsce również w przypadku przekształcenia spółki oraz jej podziału, z tym że w przypadku podziału na następcę prawnego przechodzą wyłącznie te uprawnienia, które dotyczą składników majątku spółki dzielonej zamieszczone w planie podziału.

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara