fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Firmy rozliczą podatek w miejscu swojej siedziby

Fotorzepa, Michał Walczak
Od 1 stycznia wielu podatników automatycznie zmieni urząd skarbowy. Niektórych czekają większe formalności.

Nowy rok będzie dla wielu przedsiębiorców oznaczał zmianę urzędu skarbowego, z którym rozliczają VAT. Chodzi przede wszystkim o tych, którzy prowadzą działalność w innym miejscu niż ich siedziba. Dotychczas w takich przypadkach składali deklaracje i wpłacali należny podatek w urzędzie skarbowym, na terenie którego prowadzili biznes. Od 1 stycznia, niezależnie od tego, w ilu miejscach prowadzą działalność, będą się rozliczali z urzędem właściwym dla ich siedziby.

Nowe przepisy jednak nie dają jasnej odpowiedzi na niektóre praktyczne kwestie związane z tą zmianą. Ustawa wprowadzająca zmiany w VAT odpowiada tylko na jedno z takich pytań: sprawami wszczętymi i niezakończonymi przed 1 stycznia zajmują się urzędy właściwe dla danego podatnika przed 1 stycznia. Ale próżno w tych przepisach szukać odpowiedzi np. na pytanie: czy podatnik, który ma fabrykę w innym mieście niż główna siedziba, powinien się na nowo rejestrować?

Urzędy milczą

O sprawie tej skąpo informują władze skarbowe. Tylko na nielicznych stronach internetowych izb skarbowych (np. poznańskiej) zamieszczono informację o zmianie właściwości miejscowej. Ale co konkretnie mają w związku z tym zrobić podatnicy – już nie wiadomo.

O wyjaśnienie tej sprawy „Rz" poprosiła Ministerstwo Finansów. Biuro prasowe resortu w odpowiedzi uspokaja: tacy podatnicy nie będą musieli składać nowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Zmiana następuje bowiem z urzędu.

MF wyjaśnia też, że od nowego roku deklaracje, informacje podsumowujące oraz korekty tych dokumentów za okresy rozliczeniowe występujące przed tą datą, w tym za ostatni okres rozliczeniowy 2015 r., składa się do urzędu skarbowego właściwego po zmianie.

Resort powołuje się tu na art. 18a ordynacji podatkowej, mówiący o takim właśnie scenariuszu w przypadkach „zdarzeń powodujących zmianę właściwości miejscowej organów podatkowych".

Trzeba dostosować gwarancje

Nie znaczy to jednak, że zmianę można zupełnie zignorować. Zmiana urzędu oznacza też bowiem zmianę rachunku bankowego, na który wpłaca się podatek, i to już podatnicy muszą zrobić we własnym zakresie.

Bezczynne nie mogą pozostać także firmy, które handlują tzw. wrażliwymi towarami, w tym paliwami i niektórymi metalami. Na ogół składają kaucje gwarancyjne uwalniające je od solidarnej odpowiedzialności za niezapłacony VAT. Jeśli taka kaucja ma formę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, to – jak wynika z wyjaśnień MF – podatnicy powinni dostosować ją do wymogów z art. 105b ust. 3b–3f ustawy o VAT, o ile wcześniej nie dokonali takiego dostosowania. Chodzi w praktyce o taką zmianę gwarancji, by zawierała m.in. opcje przedłużenia w związku z toczącymi się postępowaniami podatkowymi w sprawach zobowiązań w VAT, których dotyczy złożona kaucja.

Opinia:

Marta Szafarowska, doradca podatkowy partner w MDDP

Podatnik nie musi nic robić w sprawie zmiany właściwości urzędów, ale nieco inaczej wygląda kwestia kaucji z tytułu obrotu towarami wrażliwymi, np. paliwami. Sama kaucja złożona przez podatnika powinna być przekazana przez dotychczasowego naczelnika urzędu skarbowego nowemu organowi wraz z odsetkami, jeśli są należne. Gwarancje bankowe czy ubezpieczeniowe wymagają jednak aktualizacji. Skoro zmiana właściwości następuje 1 stycznia 2016 r., to podatnik będzie miał na to czas do końca marca 2016 r. Szersza kampania informacyjna o tych zmianach byłaby przydatna choćby ze względu na kwestię rachunku, na który należy wpłacać ten podatek już za grudzień 2015 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA