fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Konta nie ma na białej liście? Poinformuj o tym fiskusa

123RF
Przedsiębiorca może uniknąć sankcji za wpłatę na konto, które nie figuruje w wykazie podatników.

Od 1 września 2019 r. działa rejestr podatników VAT, tzw. biała lista. Fiskus chce, aby sprawdzać na niej kontrahentów. I straszy sankcjami. Od 1 stycznia 2020 r. wpłaty (chodzi o kwoty powyżej 15 tys. zł) na konto spoza wykazu nie zaliczymy do kosztów PIT/CIT. Kupującemu grozi też solidarna odpowiedzialność za niezapłacony przez sprzedawcę VAT.

Jak tego uniknąć? O przelewie na rachunek, którego nie ma na białej liście, trzeba powiadomić (w ciągu trzech dni) skarbówkę. Ministerstwo Finansów opublikowało już projekt rozporządzenia (ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.) określającego wzór takiego zawiadomienia. Formularz ma dwie strony i 40 pozycji. Nazywa się ZAW-NR. Trzeba w nim podać dokładne dane: swoje oraz kontrahenta. A przede wszystkim numer rachunku bankowego, na który przelaliśmy pieniądze.

Zawiadomienie można złożyć zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Gdzie je wysłać? Do urzędu skarbowego właściwego dla naszego kontrahenta (wystawcy faktury). Jego odszukanie może sprawić firmom spore problemy. Choćby z tego powodu, że niektórzy przedsiębiorcy mają firmowe adresy w wirtualnych biurach. Ale resort finansów obiecuje: jeśli wyślemy zawiadomienie nie tam, gdzie trzeba, zostanie przekazane do właściwego urzędu.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla przedsiębiorców. W czasie webinarium dotyczącego białej listy Ministerstwo Finansów zapewniło, że firma, która przelewa kontrahentowi pieniądze na konto spoza białej listy, może tylko raz poinformować o tym fiskusa.

– Nie trzeba przy każdej płatności na rachunek nieujawniony w wykazie wysyłać zawiadomienia. Wystarczy złożyć jedno zawiadomienie o jednym rachunku – powiedział w czasie webinarium Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

O możliwości uniknięcia sankcji za wpłaty powyżej 15 tys. zł na konto spoza białej listy powinny pamiętać m.in. firmy, które współpracują z prowadzącymi biznes osobami fizycznymi. One często korzystają z prywatnych rachunków, których nie ma w wykazie. To legalne, przepisy nie nakazują bowiem zakładania firmowych kont.

Białą listę można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA