fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Skarbówka zmienia poglądy, księgowi mają problemy

Adobe Stock
Nowe interpretacje w sprawie rozliczenia unijnego VAT zaskoczyły przedsiębiorców.

Firma nie wykazuje VAT z innego kraju Unii Europejskiej w rozliczeniu PIT/CIT. Ani w przychodach, ani w kosztach. Takie jest najnowsze stanowisko skarbówki. Przez wiele lat uważała inaczej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawami o PIT i o CIT należnego VAT (z faktury za sprzedaż) nie zaliczamy do przychodów. A VAT naliczony (z faktury zakupowej) nie jest kosztem (z pewnymi wyjątkami). Fiskus jeszcze do czerwca tego roku twierdził, że te wyłączenia dotyczą tylko polskiego VAT. Z interpretacji wynikało, że obowiązujący w pozostałych krajach Unii Europejskiej podatek od wartości dodanej należy księgować po stronie przychodów oraz kosztów. Skarbówka argumentowała, że podatek z innych państw to coś innego niż polski VAT.

Woltę poglądów fiskusa opisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 28 listopada. Z ostatnich interpretacji wynika, że zagranicznego podatku nie trzeba już wykazywać w przychodach z działalności. Nie jest też kosztem. Zaskoczyło to naszych czytelników.

– W swoich rozliczeniach stosowałam się do starych interpretacji, co zostało zaakceptowane przez nasz audyt. Teraz trzeba przystosować systemy księgowe do nowej wykładni przepisów – pisze czytelniczka, księgowa w spółce z o.o. z branży meblarskiej. Dodaje, że firmy stracą na nowych zasadach rozliczenia, np. wtedy, gdy zagraniczny urząd nie zwróci VAT z faktury, a nie można go będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy zresztą często rezygnują z występowania o zwrot podatku, bo jest to nieopłacalne.

– Uzyskanie zwrotu VAT z innego kraju nie jest wcale takie proste. Są ograniczenia kwotowe, długie terminy, trzeba kontaktować się z administracją skarbową danego kraju, często składa się dodatkowe dokumenty i wyjaśnienia w języku tego państwa – tłumaczy Małgorzata Piszczek, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego M. Piszczek. – Przedsiębiorca niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny w innym kraju Unii Europejskiej powinien mieć prawo do uwzględnienia w kosztach podatku wykazanego na zagranicznych fakturach zakupu. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatnie interpretacje skarbówki zostaną zweryfikowane przez sądy – mówi Małgorzata Piszczek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA