fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Wartość według cen rynkowych

Adobe Stock
Skarbówka skorzysta z uproszczonej procedury, by ustalić, od jakiej kwoty płaci się podatek.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację nr 27105, jak będzie ustalana podstawa opodatkowania majątku od 2020 r. Zmiany przewidziane są w projekcie nowej ordynacji podatkowej. Według posłanek, które wystąpiły z pytaniem, organy podatkowe zyskają dużą swobodę przy wycenie majątku, co oznacza ryzyko nadużyć.

Resort odpowiada, że obecnie wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa sam podatnik. Jeżeli nie określił tej wartości lub fiskus się z nim nie zgadza, to fiskus sam dokonuje wyceny z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy.

Jak tłumaczy wiceminister Filip Świtała, opinia biegłego, tak jak obecnie, traktowana będzie jako dowód w postępowaniu podatkowym. Skarbówka jest wyposażona w narzędzia, które pozwalają na ustalenie podstawy opodatkowania według przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia.

– Wartość rynkowa ustalana jest według tych samych reguł, niezależnie od tego, czy organ podatkowy ustali ją z uwzględnieniem opinii biegłego czy bez dodatkowej wiedzy fachowej – napisał wiceminister Świtała.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA