fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Wartość według cen rynkowych

Adobe Stock
Skarbówka skorzysta z uproszczonej procedury, by ustalić, od jakiej kwoty płaci się podatek.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację nr 27105, jak będzie ustalana podstawa opodatkowania majątku od 2020 r. Zmiany przewidziane są w projekcie nowej ordynacji podatkowej. Według posłanek, które wystąpiły z pytaniem, organy podatkowe zyskają dużą swobodę przy wycenie majątku, co oznacza ryzyko nadużyć.

Czytaj także: Klauzula obejścia prawa: tylko jeden sukces skarbówki

Resort odpowiada, że obecnie wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa sam podatnik. Jeżeli nie określił tej wartości lub fiskus się z nim nie zgadza, to fiskus sam dokonuje wyceny z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy.

Jak tłumaczy wiceminister Filip Świtała, opinia biegłego, tak jak obecnie, traktowana będzie jako dowód w postępowaniu podatkowym. Skarbówka jest wyposażona w narzędzia, które pozwalają na ustalenie podstawy opodatkowania według przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia.

– Wartość rynkowa ustalana jest według tych samych reguł, niezależnie od tego, czy organ podatkowy ustali ją z uwzględnieniem opinii biegłego czy bez dodatkowej wiedzy fachowej – napisał wiceminister Świtała.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA