fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Coraz trudniej uzyskać interpretację podatkową

Fotolia.com
Skarbówka częściej odmawia odpowiedzi na pytania przedsiębiorców. Sugeruje, że chcą unikać podatku.

Przedsiębiorcy skarżą się, że coraz trudniej im uzyskać interpretację podatkową. Tymczasem jeszcze do niedawna było to jedno z najważniejszych narzędzi dających im ochronę w razie sporu ze skarbówką.

Dane Ministerstwa Finansów potwierdzają, że liczba interpretacji systematycznie spada. W 2015 r. wydano ich 37,7 tys., w 2016 r. 33,6 tys., a w 2017 r. tylko 25,7 tys. Jeszcze mniej może być w 2018 r., bo od stycznia do końca października skarbówka wydała ich 19,5 tys.

Co roku fiskus odrzuca wnioski kilku tysięcy podatników. W 2015 r. liczba postanowień o odmowie wydania interpretacji indywidualnej wyniosła 7,1 tys., w 2016 r. 8,6 tys., a w 2017 r. 7 tys. Od początku 2018 r. do końca października fiskus odmówił wydania 5,5 tys. interpretacji.

Niekorzystny trend

– Coraz trudniej uzyskać interpretację. Zauważalnym trendem jest niechęć organów podatkowych do ich wydawania – potwierdza Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.

Skarbówka coraz częściej zarzuca przedsiębiorcom próbę unikania opodatkowania. Przykładem jest podatnik, który miał zostać dyrektorem w maltańskiej spółce. Chciał uzyskać potwierdzenie, że będzie zwolniony z podatku w Polsce niezależnie od sposobu rozliczenia na Malcie. Powołał się na liczne interpretacje, w których fiskus jeszcze do niedawna pozytywnie odpowiadał na pytania dotyczące tej samej kwestii.

Podatnik otrzymał jednak postanowienie o odmowie wydania interpretacji. Organ wyjaśnił w uzasadnieniu, że sprawowanie funkcji dyrektora w spółce zarejestrowanej na Malcie może stanowić element szerszej struktury służącej unikaniu opodatkowania w Polsce.

– Są to działania sztuczne, mające na celu osiągnięcie korzyści podatkowej – tak brzmiała odpowiedź skarbówki.

Dariusz Gałązka, biegły rewident, partner w Grant Thornton, wyjaśnia, że organy podatkowe bardzo często odmawiają odpowiedzi, uzasadniając, że zachodzą przesłanki dla zastosowania klauzuli obejścia prawa. Chodzi o przepisy obowiązujące od 15 lipca 2016 r., pozwalające skarbówce kwestionować czynności, które dają podatkowe korzyści. Fiskus często powołuje się na nią, gdy podatnik pyta o takie kwestie jak: przekształcenia, aporty, programy motywacyjne dla pracowników czy przenoszenie znaków towarowych.

O co warto pytać

– Organy podatkowe niewątpliwie nadużywają prawa do odmowy wydania interpretacji. Wielu przedsiębiorców rezygnuje z pytania o skutki podatkowe planowanych działań, ponieważ obawiają się negatywnych konsekwencji. Większość wniosków o interpretacje dotyczy obecnie bieżących rozliczeń i skutków zmian przepisów – mówi Dariusz Gałązka.

Jego zdaniem przedsiębiorcy bardzo często pytają o zastosowanie nowego art. 15e ustawy o CIT, który ogranicza możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Uzyskanie interpretacji w tej sprawie jest dla nich zabezpieczeniem na wypadek kontroli podatkowej.

Łukasz Czucharski zauważa jednak, że z drugiej strony doszło do absurdalnej sytuacji, w której przedsiębiorcy występują z wnioskami o interpretację w błahych sprawach, jak np. przesyłanie faktur w formacie PDF. To wynik braku pewności prawa. Obawiają się, że nawet jeśli jakaś kwestia nie budzi obecnie wątpliwości, to za jakiś czas fiskus zmieni zdanie.

– Rozwiązaniem tego problemu powinna być większa liczba interpretacji ogólnych, które dotyczą wszystkich podatników – uważa Łukasz Czucharski.

Prawnik Marcin Malinowski uważa zaś, że interpretacje nadal będą mieć znaczenie w obrocie gospodarczym. Możliwe jednak, że sami przedsiębiorcy będą występowali o nie tylko w określonych przypadkach, jak np. pytanie o skutki zmiany prawa.

– Obecnie firmy obawiają się pytać nie tylko o ewidentne optymalizacje, ale też np. o normalne działania, np. połączenie czy przekształcenie – mówi.

Przypomina, że kto zastosuje się do interpretacji, uniknie odpowiedzialności karnej skarbowej oraz odsetek za zwłokę.

OPINIA

Jarosław Ziobrowski, adwokat, partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski

Spadek liczby interpretacji nie wynika niestety z poprawy przejrzystości przepisów, ale z zaostrzenia stanowiska organów podatkowych. Skarbówka odmawia wydania interpretacji, jeśli przedsiębiorcy pytają np. o kwestie poruszane w ostrzeżeniach Ministerstwa Finansów. Dotyczy to m.in. wykorzystania struktur zagranicznych czy znaków towarowych. Powstają też wątpliwości, czy organy nie nadużywają prawa do odmowy, gdy pytanie przedsiębiorcy dotyczy działań restrukturyzacyjnych, np. połączenia czy podziału firmy. Z drugiej strony sami podatnicy, słysząc o restrykcyjnym podejściu fiskusa, nie występują o interpretacje tak chętnie jak w poprzednich latach. Zwróćmy też uwagę, że według danych MF liczba postanowień o odmowie wydania interpretacji wzrosła w stosunku do liczby składanych wniosków.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA