fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odwołanie od decyzji organu podatkowego

Fotorzepa, Rafał Guz
Gdy przedsiębiorca nie zgadza się z rozstrzygnięciem organu podatkowego, ma prawo je zakwestionować. Uruchamia w ten sposób postępowanie, które polega na ponownym zbadaniu tej samej sprawy.

Naliczanie podatku najczęściej wiąże się z obowiązkiem złożenia deklaracji, w której podatnik sam określa zobowiązanie (PIT, CIT, VAT). W niektórych podatkach organ z urzędu ustala kwotę podatku w decyzji wymiarowej (podatek rolny).

Podatek wykazany w deklaracji jest kwotą do zapłacenia, chyba że organ nie zgadza się z ustaleniami podatnika. W takiej sytuacji po przeprowadzeniu postępowania podatkowego organ wyda decyzję określającą zobowiązanie podatkowe. Często jest ona niekorzystna dla podatnika, ponieważ określa podatek w kwocie wyższej od zadeklarowanej. Przykładem takiej sytuacji może być zakwestionowanie kosztów uzyskania przychodów i w konsekwencji powiększenie podstawy opodatkowania w działalności gospodarczej.

Z wydaniem decyzji wiąże się najistotniejsze dla podatników uprawnienie, polegające na możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia poprzez złożenia odwołania do organu wyższej instancji.

Organy podatkowe są uprawnione do egzek...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA