fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika znajdzie praktyczne zastosowanie

Przepisy ustaw podatkowych często są na tyle skomplikowane, że podatnicy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań. Sytuację komplikują dodatkowo rozbieżne interpretacje fiskusa i sądów administracyjnych.

Sięgając do praktyki, można znaleźć wiele sytuacji, w których zasada rozstrzygania na korzyść podatnika mogłaby znaleźć zastosowanie. Jako przykład można wskazać kwestię powstania obowiązku podatkowego w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową.

Przykład

Organy podatkowe w starym stanie prawnym (tj. do 31 grudnia 2014 r.) powszechnie twierdziły, że w przypadku takiego przekształcenia opodatkowanie obejmuje również kwoty powstałego z zysków kapitału zapasowego przekształcanej spółki kapitałowej (przykładowo: interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 2 października 2012 r., IBPBII/1/415-731/12/AŻ). Interpretacja taka, choć korzystna dla fiskusa (rozszerzała bowiem zakres opodatkowania), okazała się nieprawidłowa. Potwierdzały to orzeczenia sądów administracyjnych (przykładowo: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2015 r., I SA/Po 1088/14). Ostatecznie kontrowersja co do interpretacji przepisów prawa podatkowego dopro...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA