fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

VAT: firmy mogą składać wnioski o wznowienie postępowania

Adobe Stock
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wznowienie postępowania, jeśli fiskus wykorzystał przeciw nim dowody zebrane w sprawie innej firmy.

Chodzi o możliwości wznowienia postępowania podatkowego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie węgierskiej spółki Glencore (sygn. C-189/18) z 16 października 2019 r. Wyrok ten jest szansą dla polskich podatników, których fiskus pozbawił prawa do odliczenia VAT na podstawie dowodów zebranych w sprawie np. ich kontrahenta.

Nawet jeśli ich sprawa została już zakończona decyzją ostateczną, mogą się starać o wznowienie postępowania. Zgodnie z art. 240 § 1 punkt 11 ordynacji podatkowej postępowanie wznawia się, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE ma wpływ na treść wydanej decyzji.

Termin na wznowienie postępowań na podstawie tego wyroku nie upływa 15 listopada 2019 r., jak błędnie podaliśmy w tekście z 8 listopada br. „Kilka dni na wznowienie spraw karuzelowych".

„Nie nastąpiła jeszcze publikacja wyroku TSUE o sygnaturze akt C-189/18 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dopiero od daty publikacji wyroku w Dzienniku Urzędowym UE rozpocznie bieg miesięczny termin na wniesienie żądania o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną" – podał w środę rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że zgodnie z wyrokiem TSUE podatnik powinien mieć dostęp do zgromadzonych przez fiskusa dowodów i prawo do przedstawienia własnego stanowiska. Węgierski fiskus zarzucił Glencore udział w karuzeli VAT, opierając się na dokumentach zgromadzonych przeciw jej dostawcom, ale nie udostępnił ich spółce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA