Podatkowa grupa kapitałowa – kiedy może mieć sens

W przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych nie da się prosto i bezpiecznie zastąpić spółki komandytowej inną strukturą dającą jednokrotność opodatkowania i jednocześnie komfort prawny. Grupy spółek mogą zastanowić się nad PGK.

Publikacja: 08.11.2020 08:30

Podatkowa grupa kapitałowa – kiedy może mieć sens

Foto: Adobe Stock

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatkowych zdarzeń tej jesieni jest objęcie spółki komandytowej opodatkowaniem CIT. W debacie publicznej przeciwnicy zmiany – poza kwestiami systemowymi – podnoszą przede wszystkim, że uderzy ona w polskich małych i średnich przedsiębiorców. Trudno się z tym nie zgodzić, mając na uwadze statystyki dotyczące wspólników spółek komandytowych. Nie można jednak również zapominać, że spółki komandytowe dają, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, możliwość wygodnej konsolidacji wyników dla celów podatkowych w grupach kapitałowych. Z możliwości tej korzysta wiele grup, które ze względu na stosowany model biznesowy czy też rodzaj działalności mają potrzebę wyodrębnienia poszczególnych funkcji lub projektów do osobnych podmiotów (spółek).

Pozostało 91% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe