fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Optymalizacja podatku od dywidend może być obejściem prawa

Fotolia
Optymalizacja podatku od dywidend może być obejściem prawa.

Resort opublikował na swojej stronie internetowej kolejne ostrzeżenie przed agresywną optymalizacją podatkową. Tym razem dotyczy ono schematów pozwalających na zerowe (zamiast 19-procentowego) opodatkowanie przychodu z dywidend w polskich spółkach.

Opisany schemat zakłada istnienie powiązań kapitałowych między spółką polską, spółkami w innych krajach UE i spółką spoza Unii, zwykle ulokowaną w jurysdykcji o niskich podatkach. Przepływy pieniężne z tytułu wypłaconych dywidend są tak zaprojektowane, że formalnie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego dla dywidend wypłacanych między powiązanymi spółkami z różnych państw Unii Europejskiej.

Takie zwolnienie, przewidziane w europejskiej dyrektywie, jest jednym ze środków ułatwiających przepływ kapitału. Jednak, co zauważała w ostatnich miesiącach także Komisja Europejska, bywa ono nadużywane i prowadzi do tzw. podwójnego nieopodatkowania. Podobnie twierdzi polskie MF.

Przy tej okazji ministerstwo przypomniało, że już od końca 2015 r. w tejże ustawie obowiązuje art. 22c dotyczący czynności bez rzeczywistego charakteru, zmierzające do uniknięcia opodatkowania. Owa „mała" klauzula obejścia prawa wraz z „dużą" (w ordynacji podatkowej), dotyczącą ogólnie sztucznych struktur, może być użyta jako podstawa do zakwestionowania istnienia opisanych w piśmie MF schematów. „Z zaprezentowanego schematu nie skorzystałby rozsądnie działający podmiot kierujący się w swych wyborach celami i charakterystyką prowadzonej działalności gospodarczej" – głosi ostrzeżenie.

Resort finansów przypomina też, że już piętnował optymalizację z użyciem zagranicznych spółek. Chodzi o ostrzeżenie z 12 czerwca 2017 r. (Nr 003/17), w którym, podobnie jak w najnowszym, jedną z kluczowych kwestii było faktyczne lub pozorne miejsce sprawowania zarządu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA