fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Jak często skarbówka blokuje konta bankowe podatników

123RF
Od 30 kwietnia skarbówka zabezpieczyła 20 podejrzanych rachunków bankowych. 17 blokad przedłużyła na okres ponad 72 godzin.

Dotychczas nie spełnił się czarny sen przedsiębiorców. Skarbówka rzadko używa nowych uprawnień, które pozwalają jej zablokować rachunek bankowy podatnika na 72 godziny, a potem przedłużyć zabezpieczenie do trzech miesięcy. Chodzi o prawo obowiązujące od 30 kwietnia stosowane w razie podejrzeń, że konto służy do wyłudzeń podatkowych. Od 22 sierpnia przepisy obowiązują w zaostrzonej wersji. Wcześniej na wydane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej postanowienie o blokadzie przysługiwała skarga do sądu. Teraz nie ma już takiej możliwości.

Mimo iż administracja skarbowa zyskała tak szerokie uprawnienia, nie stosuje ich zbyt często. Jak sama wyjaśnia, ma to być instrument ostateczny, używany w wyjątkowych sytuacjach. Według wiceministra finansów Pawła Cybulskiego do 18 października dokonano blokad 20 rachunków bankowych należących do 12 podmiotów kwalifikowanych na łączną kwotę ok. 6 mln zł. Następnie na podstawie art. 119 zw. ordynacji podatkowej szef KAS przedłużył termin blokad 17 rachunków zajętych uprzednio na 72 godziny.

Jak ocenia Małgorzata Gach, radca prawny oraz doradca podatkowy, partner w kancelarii prawnej Gach Mizińska, nie wydaje się, by była to istotna liczba. Tym bardziej że monitoring STIR (tak nazywa się system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) obejmuje wiele milionów rachunków bankowych przedsiębiorców. Trzeba zaś pamiętać, że instrument ten może być stosowany w przypadkach podejrzenia wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń skarbowych, szczególnie jeśli chodzi o wyłudzenia w VAT, czyli karuzele podatkowe.

– Należy jednak zauważyć, że to dopiero pierwsze miesiące obowiązywania nowych regulacji prawnych. Dopiero czas pokaże, jak będą one wykorzystywane w przyszłości i jaka będzie skuteczność analiz ryzyka wykorzystywania instytucji bankowych do wyłudzeń skarbowych – mówi Małgorzata Gach.

Jakie kryteria przyjmuje skarbówka, by zablokować konto? Do namierzania podejrzanych rachunków służy specjalny algorytm. Zgodnie z przepisami urzędnicy biorą pod uwagę pięć przesłanek: ekonomiczne, geograficzne, przedmiotowe, behawioralne oraz kryterium powiązań. Analizują m.in., czy transakcje mają uzasadnienie ekonomiczne i czy w danej branży występuje wysokie zagrożenie wyłudzeń skarbowych. KAS zwraca też uwagę na wszelkie nietypowe zachowania przedsiębiorcy i sprawdza, z kim współpracuje. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA