fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Indywidualne rachunki podatkowe od 1 stycznia 2020 r. Podatnik zapłaci PIT, CIT i VAT

www.sxc.hu
Każdy podatnik może już teraz sprawdzić numer swojego indywidualnego rachunku podatkowego, na który od 1 stycznia 2020 r. zapłaci PIT, CIT i VAT.

Ministerstwo Finansów uruchomiło w środę na stronie podatki.gov.pl generator mikrorachunku podatkowego. Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać wyłącznie na indywidualne konto, podobnie jak w przypadku rachunków ZUS. Obecny system, w którym daniny płacone są na konto właściwego urzędu skarbowego (każdy podatek oddzielnie) będzie funkcjonował tylko do końca 2019 r.

-Traktujemy to jako swego rodzaju rewolucję podatkową. To będzie bardzo duże uproszczenie - powiedział na konferencji minister finansów Jerzy Kwieciński.

Nowy system ograniczy liczbę pomyłek polegających na wpłacie na niewłaściwe konto. Pozostałe daniny, np. cło czy akcyzę, będzie można wpłacać na indywidualny rachunek od 2021 r.

Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji wyjaśnił, że nowy mikrorachunek będzie na stale przypisany do danej osoby lub przedsiębiorstwa, niezależnie od miejsca zamieszkania czy siedziby. Składa się z 26 cyfr, w tym kodu kraju (PL), kodu banku i oddziału oraz identyfikatora podatkowego, czyli numeru PESEL (w przypadku osób fizycznych) lub NIP (w przypadku organizacji).

By go pobrać, wystarczy wejść na stronę podatki. gov.pl i podać swój PESEL lub NIP. Można go też uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym. Nie trzeba składać żadnych wniosków, gdyż numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie. Nie wymaga też żadnych opłat. Co istotne, nie trzeba go zapisywać, ponieważ w każdej chwili można będzie go sprawdzić korzystając z telefonu lub tabletu.

Osoby fizyczne nie muszą podawać pracodawcy numeru ich mikrorachunków, ponieważ płatnik będzie wpłacał zaliczki na PIT na swój indywidualny rachunek podatkowy.

Ministerstwo zastrzega, by nie korzystać z żadnych innych stron internetowych czy numerów kont otrzymanych SMS-em lub mailem, gdyż może to być próba wyłudzenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA