fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MDR – problemy praktyczne schematów podatkowych

123RF
Od 1 stycznia 2019 r., tj. wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. schematów podatkowych upłynęło już kilka miesięcy, więc wydawać by się mogło, że nie powinny już rodzić dużych wątpliwości. Niestety, nawet wydane do nich objaśnienia Ministerstwa Finansów okazały się niewystarczające, a liczne problemy interpretacyjne pozostały.
1.Jeżeli jest kilku korzystających, a nie ma promotora, to kto dokonuje zgłoszenia schematu podatkowego?

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (dalej o.p.) obowiązek dokonania zgłoszenia schematu podatkowego do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ciąży w pierwszej kolejności na tzw. promotorze. Promotorem jest osoba (w szczególności może nią być doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, pracownik banku lub innej instytucji finansowej doradzający klientom), która opracowuje, oferuje, udostępnia lub wdraża uzgodnienie będące schematem podatkowym.

Niemniej jednak często zdarzają się sytuacje, w których obowiązek dokonania zgłoszenia będzie spoczywał na samym korzystającym (np. gdy promotor nie występuje).

Czytaj także: MDR: raportowanie schematów podatkowych

Zgodnie z art. 86a § 1 pkt 3 o.p., korzystającym jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której udostępniane jest lub wdrażane uzgodnien...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA