fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Kolejne ograniczenia w wydawaniu interpretacji prawa podatkowego

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
Fotorzepa/ Jakub Kamiński
Ministerstwo Finansów szykuje kolejne ograniczenie w wydawaniu interpretacji prawa podatkowego.

Gdy zakończy się kontrola celno-skarbowa i organ kontrolujący sporządzi jej wynik, to nie będzie można uzyskać interpretacji podatkowej w sprawach, których ta kontrola dotyczyła. Taką nową regułę zawiera projekt projektu zmian w ordynacji podatkowej, a także o ustawie o KAS. Do tego projektu dotarła „Rzeczpospolita".

Ma to być kolejne ograniczenie w wydawaniu interpretacji. Dziś przepis art. 14b par. 5 ordynacji przewiduje, że nie jest to możliwe, gdy w danej sprawie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa. Nie można też wydawać interpretacji, gdy sprawa została rozstrzygnięta w decyzji albo porozumieniu podatkowym.

Do tych ograniczeń dojdzie jeszcze jedno: gdy sprawy, o które chce zapytać podatnik, są przedmiotem wyniku kontroli celno-skarbowej. Ów „wynik" to dokument sporządzany na zakończenie kontroli, który zawiera m.in. stwierdzenie nieprawidłowości lub ich brak.

W ocenie Pauliny Karpińskiej-Huzior, doradcy podatkowego w kancelarii CMS, gdyby taki przepis uchwalono, byłaby to pułapka na podatników chcących uzyskać wyjaśnienie przepisów, które nie zawsze są jednoznaczne. Zwraca ona uwagę, że „wynik kontroli" nie ma przecież charakteru wiążącego, gdy nie stwierdza jakichkolwiek nieprawidłowości. – Jest to jedynie podsumowanie pewnej kwerendy, jakiej dokonali kontrolujący. Dlaczego zatem przeprowadzenie takiej kontroli miałoby wyłączać wydanie interpretacji? – pyta retorycznie ekspertka. Dodaje, że nawet w ramach kontrolowanego okresu i zakresu kontrolowanych spraw mogą się zdarzyć kwestie wątpliwe, niekoniecznie dostrzeżone przez kontrolujących. – Podatnik ma i powinien wciąż mieć prawo, by takie sprawy zostały oficjalnie zinterpretowane – postuluje Paulina Karpińska-Huzior.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA