Nowe przepisy usprawniające rozwiązywanie sporów o podatki między krajami UE

Spory o podatki między krajami UE będą rozstrzygane szybciej. Zyskają na tym nie tylko rządy, ale i podatnicy.

Publikacja: 25.10.2019 07:49

Nowe przepisy usprawniające rozwiązywanie sporów o podatki między krajami UE

Foto: 123RF

Już za kilka tygodni zaczną obowiązywać nowe przepisy usprawniające rozwiązywanie sporów między administracjami skarbowymi krajów członkowskich Unii Europejskiej. Takie spory – toczone często na tle spraw cen transferowych – mają przełożenie na sytuację konkretnych podatników, których dochód może być podwójnie opodatkowany w dwóch krajach.

Fiskalna symetria

Klasyczny przykład takiej sytuacji wygląda następująco. Po kontroli podatkowej w zakresie cen transferowych polski podatnik otrzymuje decyzję o doszacowaniu podatku. Powód? Bo zaniżała podstawę opodatkowania od dochodu np. ze sprzedaży towarów do powiązanej spółki w Irlandii. Jeśli jednak polska spółka skoryguje deklarację podatkową i dopłaci podatek, to może się okazać, że część dochodu grupy kapitałowej, do której należą te spółki, będzie opodatkowana dwukrotnie, w dwóch krajach. Aby to podwójne opodatkowanie wyeliminować, musi dojść do porozumienia administracji podatkowych dwóch krajów, ale nie zawsze jest to łatwe. W opisanej sytuacji irlandzka administracja podatkowa wcale nie będzie bowiem skora do tego, by tamtejszemu podatnikowi powiązanemu z polską firmą po prostu zezwolić na korektę deklaracji, w której (niejako symetrycznie) doszłoby do obniżenia podstawy opodatkowania. Oznaczałoby to, że trzeba zwrócić część zapłaconego podatku, a to żadnemu fiskusowi nie jest w smak.

Czytaj też: Uszczelnienie luki CIT wciąż kluczowym wyzwaniem dla Polski

Aby usprawnić rozwiązywanie takich sporów, Unia Europejska wydała dyrektywę 2017/1852. Polska wdraża ją z kilkumiesięcznym opóźnieniem (trzeba było to zrobić do 30 czerwca 2019 roku).

Według nowych reguł podatnik poszkodowany w wyniku sporu między administracjami podatkowymi będzie mógł zgłosić wniosek do ministra finansów. Będzie on mógł w ciągu pół roku sam załatwić sprawę albo porozumieć się z władzami skarbowymi właściwego kraju w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w ciągu dwóch lat, na wniosek podatnika powołają wspólną „komisję doradczą", która ma rozstrzygnąć spór w ciągu kolejnych sześciu miesięcy i wydać decyzję.

Jak zauważa Krystyna Szydłowska, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski, takie spory dotychczas trwały wiele lat. Przyznaje ona, że wprawdzie miały dotychczas podstawę w specjalnej Konwencji Arbitrażowej i w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale nowe przepisy zawierają nowe procedury (np. powołanie komisji doradczej) i terminy dyscyplinujące administracje skarbowe państw członkowskich do sprawnego działania. – Co istotne, ustawa daje możliwość skorzystania z uproszczeń procedury małym i średnim przedsiębiorcom, a także osobom fizycznym – podkreśla ekspertka.

Porozumienia bez uproszczeń

W tej samej ustawie umieszczono przepisy o zawieraniu tzw. uprzednich porozumień cenowych. Dotychczas były one umieszczone w ordynacji podatkowej. Dotyczą coraz popularniejszych porozumień między podatnikiem a administracją skarbową co do poziomu cen stosowanych w relacjach między podmiotami powiązanymi.

Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom z Ministerstwa Finansów, w ustawie nie ma przepisów o tzw. uproszczonych porozumieniach cenowych. Miały one być rozwiązaniem dla uczciwych firm, kupujących niektóre usługi (w tym marketingowe, doradcze czy informatyczne) od podmiotów powiązanych. Od początku 2018 roku istnieje bowiem ograniczenie w zaliczaniu takich usług w koszty w kwocie większej niż 3 mln zł.

Ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych została uchwalona 16 października. Wejdzie w życie 14 dni od publikacji.

Etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Jacek Bajger, doradca podatkowy, partner w KPMG

Nowe przepisy, wdrażające europejską dyrektywę, powinny ułatwić rozwiązywanie międzynarodowych sporów dotyczących podwójnego opodatkowania. Podatnikom, w tym międzynarodowym grupom kapitałowym, nowa procedura może w ogóle dać możliwość zwrotu podwójnie zapłaconego podatku lub przynajmniej go przyspieszyć – czy to w Polsce, czy w innym kraju. Niemniej zarówno dziś, jak i po wejściu w życie nowych przepisów, to na podatniku będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że rzeczywiście doszło do podwójnego opodatkowania. Jeśli przedstawi przekonującą dokumentację sprawy, może przynajmniej częściowo wziąć w swoje ręce kontrolę nad sporem różnych administracji skarbowych. Podatnik sam co do zasady w takim sporze nie uczestniczy, ale nowe przepisy mogą być dla niego korzystne, przyspieszając całą procedurę.

Już za kilka tygodni zaczną obowiązywać nowe przepisy usprawniające rozwiązywanie sporów między administracjami skarbowymi krajów członkowskich Unii Europejskiej. Takie spory – toczone często na tle spraw cen transferowych – mają przełożenie na sytuację konkretnych podatników, których dochód może być podwójnie opodatkowany w dwóch krajach.

Fiskalna symetria

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona