fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Raportowanie schematów podatkowych wciąż z pytaniami

Adobe Stock
Obowiązkowe przekazywanie Ministerstwu Finansów przez podatników informacji pozwala na sprawne uzyskiwanie danych o wdrażanych przez nich uzgodnieniach. W efekcie umożliwia również podejmowanie odpowiednich kroków legislacyjnych.

Do Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2019 r. zostały wprowadzone przepisy nakładające na podatników, doradców podatkowych, księgowych i biegłych rewidentów obowiązek informowania szefa Krajowej Administracji Skarbowej o działaniach, które stanowią formę optymalizacji podatkowej.

Pojawienie się nowych obowiązków zawdzięczamy wdrożeniu do polskiego systemu prawnego regulacji unijnych – Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej, automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych, tzw. dyrektywy MDR.

Czytaj też: Jak raportować schematy podatkowe - MDR krok po kroku

Polska jest pierwszym państwem członkowskim, które implementowało dyrektywę MDR już od 2019 r. W większości krajów UE przepisy zaczną obowiązywać od lipca 2020 r. Ponadto polski ustawodawca zdecydował się rozszerzyć zakres obowiązku raportowania w stosunk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA