fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uprawnienia urzędników skarbowych przy kontroli podatników

123RF
Pracownicy aparatu skarbowego dysponują szeregiem możliwości w zakresie weryfikowania sposobu, w jaki podatnik realizuje ciążące na nim obowiązki podatkowe.

Istota merytoryczna kontroli skarbowej sprowadza się do zweryfikowania rzetelności zadeklarowanej podstawy opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i regulowania podatków, ujawnienie nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej w tym wykrycie zatajonych dochodów (nieujawnione źródła), kontrolę celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu państwa środkami państwowych jednostek budżetowych i państwowych jednostek gospodarki pozabudżetowej oraz środkami państwowych funduszy celowych. Działania organów podatkowych służą ochronie interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym do przeprowadzenia kontroli z urzędu zobligowany jest organ pierwszej instancji dedykowany pod kątem właściwości miejscowej dla danego podmiotu oraz adekwatny co do rozliczenia konkretnego podatku, tj.:

- naczelnik urzędu skarbowego w kwestii podatku CIT, PIT, VAT, PCC, podatku od gier, od spadkó...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA