TSUE popiera walkę organów z nadużyciami podatkowymi

Przedsiębiorcy wypłacający dywidendy i odsetki nierezydentom powinni mieć na uwadze, że coraz bardziej restrykcyjne rozumienie pojęcia rzeczywistego właściciela może być stosowane przy ocenie stosowania zwolnień z WHT wynikających z dyrektyw unijnych.

Aktualizacja: 22.09.2019 23:16 Publikacja: 20.09.2019 11:51

TSUE popiera walkę organów z nadużyciami podatkowymi

Foto: Fotolia.com

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał w tym roku dwa ważne wyroki w sprawach dotyczących zakwestionowania przez duńskie organy podatkowe zwolnienia – wynikającego z dyrektyw unijnych – z podatku u źródła (WHT) dywidend i odsetek wypłacanych na rzecz unijnych holdingów.

26 lutego 2019 r. TSUE rozstrzygnął wątpliwości powstałe na gruncie dyrektywy 90/435/EWG (sprawy o sygn. C-116/16 i C-117/16) oraz dyrektywy 2003/49/WE (sprawy o sygn. C-115/16, C-118/16, C-119/16 i C-299/16). Sprawy dotyczyły podmiotów z Danii, które wypłacały dywidendy i odsetki do spółek holdingowych utworzonych w UE – Luksemburgu, Szwecji i na Cyprze – przez podmioty prawne, głównie fundusze kapitałowe, spoza UE. Spółki duńskie przy płatnościach stosowały zwolnienie z WHT na podstawie ww. dyrektyw UE. Jednak duńskie władze podatkowe uznały, że odbiorcy nie byli rzeczywistymi właścicielami należności, a tylko pośrednikami, gdyż wypłacane środki były przekazywane dalej do funduszy. Ich zdaniem duńscy płatnicy zobowiązani byli pobrać i wpłacić WHT.

Pozostało 88% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami