fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Omyłkowa zapłata na rachunek spoza białej listy – czy wciąż można uniknąć sankcji

www.sxc.hu
Kupujący, który w niewłaściwy sposób zapłacił za otrzymane towary lub usługi, może uchronić się od sankcji podatkowych poprzez anulowanie zapłaty i uiszczenie należności przelewem na rachunek ujawniony w białej liście. Takie działanie może skutkować jednak koniecznością tymczasowego wyłączenia wydatku z kosztów podatkowych.

Z początkiem 2020 r. do ustaw o podatkach dochodowych oraz do Ordynacji podatkowej zostały dodane przepisy regulujące sankcje z tytułu dokonywania płatności na rachunki spoza wykazu. Stosownie do ich treści, jeżeli płatność za transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. zł trafi na rachunek spoza listy, nabywca:

- nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu, oraz

- ryzykuje solidarną odpowiedzialnością ze sprzedawcą za nierozliczony z tytułu transakcji podatek VAT.

Przepisy dają podatnikowi możliwość uchronienia się przed wskazanymi sankcjami przy wykorzystaniu dwóch narzędzi: poprzez złożenie zawiadomienia do urzędu skarbowego o zapłacie należności na rachunek spoza białej listy bądź wnosząc zapłatę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (lecz MPP pozwala obecnie uniknąć tylko drugiej ze wskazanych sankcji). Należy wskazać, że choć zgodnie z ustawą z 5 lutego 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o pod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA