VAT zwrócony nienależnie to też zaległość podatkowa - wyrok NSA

Fiskus może nadać rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji określającej zwrot VAT.

Publikacja: 13.09.2019 07:07

VAT zwrócony nienależnie to też zaległość podatkowa - wyrok NSA

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z fiskusem o zastosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej jeszcze decyzji.

Czytaj też: Przez brak przepisu budżet zarobi krocie

Konkretnie chodziło o decyzję określającą zwrot VAT za wrzesień i październik 2015 r., w sumie na ponad 800 tys. zł. Podatnik złożył od niej odwołanie, ale fiskus uznał, że w sprawie są przesłanki nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji (art. 239b § 1 pkt 1 i 2 oraz § 2 ordynacji podatkowej). Co do zasady obecnie nieostateczne decyzje nie są wykonalne.

Podatnik nie zgadzał się z tym, że w jego przypadku są podstawy do natychmiastowego wyegzekwowania decyzji, od której się odwołał.

Jego argumentacja nie przekonała jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Sąd ów przypomniał, że instytucja rygoru stanowi odstępstwo od ogólnej zasady wykonywania jedynie decyzji ostatecznych. Ma zastosowanie tylko wówczas, gdy wystąpią przesłanki prawne, które uzasadniają konieczność zapewnienia ochrony interesów fiskalnych Skarbu Państwa.

Jak tłumaczył WSA w Łodzi, rygor natychmiastowej wykonalności odnosi się do decyzji nieostatecznej organu pierwszej instancji i może zostać nadany do momentu rozpoznania przez organ drugiej instancji odwołania od tego rozstrzygnięcia, to znaczy do czasu zakończenia postępowania odwoławczego.

W wyroku przypomniano, że dla nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności konieczne jest kumulatywne spełnienie dwóch przesłanek. Pierwszą jest istnienie przynajmniej jednej z czterech okoliczności określonych w § 1 art. 239 ordynacji podatkowej. Drugim jest uprawdopodobnienie, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wyko- nane.

Przy czym, jak podkreślił sąd, uprawdopodobnienie wystąpienia danej okoliczności oznacza wykazanie, że mogła zaistnieć. Uprawdopodobnienie nie daje jednak pewności. Organy podatkowe nie są zatem zobowiązane do wykazania okoliczności za pomocą przewidzianych przepisami procedury dowodów. W ocenie WSA fiskus miał podstawy do zastosowania do podatnika rygoru natychmiastowej wykonalności. Wykazał m.in., że posiadał informację o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym w zakresie należności pieniężnych z innego tytułu i braku majątku.

Ostatecznie racji podatnikowi nie przyznał także NSA. Nie zgodził się z nim, że rygorem natychmiastowej wykonalności nie można było objąć decyzji o zwrocie VAT. NSA przypominał, że rygoru nie można nadać, gdy podatnik korzysta z ochrony interpretacji, do której się zastosował.

Jak jednak tłumaczył sędzia sprawozdawca Zbigniew Łoboda, co do zasady decyzji określającej zwrot VAT można nadać rygor natychmiastowej wykonalności. Nienależny zwrot podatku jest bowiem traktowany na równi z zaległością podatkową.

Wyrok jest prawomocny.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z fiskusem o zastosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej jeszcze decyzji.

Czytaj też: Przez brak przepisu budżet zarobi krocie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona