fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Interpretacje, które pozwalały zaoszczędzić na podatku, stracą ważność

Adobe Stock
Fiskus się zgodził, żebyś nie płacił podatku? Już nieaktualne. Będzie mógł zakwestionować twoje rozliczenie.

Interpretacje, które pozwalały zaoszczędzić na podatku, stracą ważność. Taki pomysł forsuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej, która ma wejść już 1 stycznia 2019 r.

– Do tej pory interpretacje dawały poczucie bezpieczeństwa, teraz to się skończy – ubolewa Arkadiusz Łagowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Skarbówka wydaje rocznie około 30 tys. interpretacji, ponad połowa jest pozytywna dla podatników. Które trafią do kosza?

– Nowelizacja tego nie określa, odwołuje się tylko do przepisów o unikaniu opodatkowania, m.in. klauzuli obejścia prawa. Podatnicy nie będą zatem wiedzieli, czy posiadane przez nich interpretacje jeszcze ich chronią czy już nie. Fiskus o tym nie poinformuje, dopiero podczas kontroli może się okazać, że sprawa skończy się naliczeniem zaległego podatku – mówi Michał Roszkowski, radca prawny w kancelarii Accreo.

Zdaniem adwokata Piotra Świniarskiego na cenzurowanym znajdą się na pewno interpretacje dotyczące przekształceń firm, aportów, znaków towarowych, wymiany udziałów czy współpracy z zagranicznymi spółkami.

Fiskus doszukiwał się też tzw. optymalizacji przy sukcesji firm rodzinnych czy programach motywacyjnych dla pracowników. Mimo to na rynku jest wiele firm, które mają w tych sprawach pozytywne interpretacje. Po nowym roku nie mogą spać spokojnie.

– Nowe przepisy spowodują dużą niepewność wśród przedsiębiorców, w większości spraw, o które pytają, występując o interpretacje, chodzi przecież o to, żeby zaoszczędzić na podatku – mówi Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Dodaje, że proponowane regulacje naruszają zasadę ochrony praw nabytych i kolidują z założeniami uchwalonej niedawno konstytucji dla biznesu, która ma chronić firmy przed zmieniającymi się poglądami urzędników.

Unieważnianie starych interpretacji to jeden z elementów walki z optymalizacją podatkową. Ministerstwo Finansów planuje też utrudnić uzyskiwanie nowych. Wprawdzie już teraz fiskus odmawia ich wydawania (powołując się np. na klauzulę obejścia prawa; w zeszłym roku zrobił to 650 razy), ale – jak resort finansów sam przyznaje – nie ma na to wyraźnego paragrafu. Planuje więc go wprowadzić.

– Interpretacje pełnią w naszym systemie ważną rolę, łagodząc skutki niejasnego prawa i często arbitralne działania urzędników. Widać jednak, że skarbówka chce obniżyć ich znaczenie – podsumowuje Arkadiusz Łagowski.

Na czym polega ochrona, którą daje interpretacja? Podatnik, który dostanie korzystną, nie musi w razie sporu z urzędem przejmować się odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karnokarbową. Jeśli otrzymał pozytywną odpowiedź jeszcze przed transakcją, nie zapłaci też podatku. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA