fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Interpretacje podatkowe - dlaczego wnioski podatników pozostają bez odpowiedzi

Fotolia.com
W 2018 r. skarbówka odmówiła wydania interpretacji w ponad 1,4 tys. przypadków, a ponad 4,2 tys. wniosków w ogóle nie rozpatrzyła.

Mimo że interpretacji podatkowych jest z roku na rok mniej, liczba decyzji odmownych pozostaje na stałym poziomie. Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowsze dane. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu 2019 r. skarbówka wydała 2,2 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku o interpretację bez rozpatrzenia. W 2018 r. było 4,2 tys. takich decyzji. W 2017 r. – 4 tys., a w latach 2015–2016 – po 4,5 tys.

Spada natomiast liczba postanowień o odmowie wydania interpretacji. W pierwszym półroczu 2019 r. skarbówka wydała 647 takich odmów. W 2018 r. było ich 1,4 tys. W 2017 r. – 1,8 tys., w 2016 r. – 2,7 tys., a w 2015 r. – 2 tys.

Dla porównania w 2018 r. skarbówka wydała 23,5 tys. interpretacji indywidualnych. W 2017 r. – 25,7 tys., w 2016 – 33,6 tys., a 2015 r. – 38 tys.

Czytaj też:

Statystyki złe dla podatników

– Z danych ministerstwa wynika, że około jednej czwartej pytań podatników pozostaje bez odpowiedzi. To bardzo dużo. Można przypuszczać, że odmowy dotyczą kluczowych problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – mówi Krzysztof Koniewski, doradca podatkowy i partner w TLA Koniewski Smoczyński.

Ministerstwo Finansów podaje wiele przyczyn, dla których wnioski podatników pozostają bez odpowiedzi. Są to m.in. żądanie przeprowadzenia postępowania dowodowego – badania dokumentów czy żądanie interpretacji stanu faktycznego (a nie wykładni przepisu prawa materialnego). Skarbówka odrzuca też pytania dotyczące (wyłącznie lub w znacznej mierze) przepisów niepodatkowych.

Niejasne przyczyny

– Niektóre z tych przyczyn budzą wątpliwości, zwłaszcza żądanie przez podatników przeprowadzenia postępowania dowodowego. Niejasna jest też przesłanka zdefiniowana jako żądanie interpretacji stanu faktycznego, a nie wykładni przepisu prawa materialnego – mówi adwokat Arkadiusz Stępniewski.

Dodaje, że wnioski o interpretację dotyczą teraz w głównej mierze ugruntowanych stanowisk organów podatkowych, gdzie wnioskodawcy spodziewają się pozytywnej odpowiedzi.

– Można odnieść wrażenie, że przedsiębiorcy unikają pytania o te sprawy, w których istnieje duże ryzyko odrzucenia wniosku lub negatywnej odpowiedzi. W praktyce rola interpretacji w planowaniu biznesu jest mniejsza niż kilka lat temu – mówi Stępniewski.

Poseł Arkadiusz Marchewka zapytał też w interpelacji nr 32 685, dlaczego Krajowa Informacja Skarbowa nie uwzględnia w interpretacjach aktualnego orzecznictwa.

– Wyroki sądów administracyjnych, także wydawane w sprawach interpretacji, zapadają na tle konkretnego stanu faktycznego, w konkretnej sprawie i wiążą strony postępowania – napisał wiceminister Tomasz Słaboszowski.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Przemysław Ruchlicki, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej

Podatnicy często chcą potwierdzenia czegoś, co nie może być potwierdzone. Zdarza się też, że żądają interpretacji stanu faktycznego, a nie prawnego. Nie upatrywałbym tu niechęci organów czy próby ograniczenia praw podatników. Rozwiązaniem ma być zastąpienie części interpretacji objaśnieniami podatkowymi. Wydaje mi się jednak, że liczba odrzucanych wniosków będzie rosła. Poza tym przedsiębiorcy składają coraz mniej wniosków, bo mimo licznych zmian przepisów najczęściej stosowane mechanizmy doczekały się utrwalonej linii orzeczniczej. Nie ma więc sensu pytać i później walczyć o uchylenie niekorzystnej interpretacji – warto od razu stosować się do przyjaźniejszego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA