Fiskus musi udowodnić zarzuty w przypadku uznania umowy za fikcyjną

wyrok | Skarbówka nie może kwestionować rozliczeń przedsiębiorcy tylko dlatego, że jego kontrahentem jest syn.

Publikacja: 24.08.2017 07:47

Fiskus musi udowodnić zarzuty w przypadku uznania umowy za fikcyjną

Foto: 123RF

Organ podatkowy musi udowodnić, dlaczego uznaje daną umowę o wykonanie robót budowlanych za fikcyjną. Nie wystarczy, że została zawarta między członkami najbliższej rodziny. Takie wnioski płyną z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wątpliwe dokumenty

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy z branży budowlanej. W 2013 r. urząd kontroli skarbowej zakwestionował jego rozliczenie za 2010 r. Kontrolerzy zarzucili mu odliczenie kosztów z tzw. pustych faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji. W efekcie dyrektor UKS nakazał mu zapłatę ponad 1 mln zł PIT i prawie 70 tys. zł odsetek.

Mężczyzna odwołał się do izby skarbowej. Zarzucił urzędowi m.in. prowadzenie postępowania dowodowego w sposób selektywny oraz odrzucanie dowodów bez wskazania, dlaczego nie są dla UKS wiarygodne. Uzasadniał, że dowodem wykonania robót są faktury VAT, płatności z tego tytułu dokonane przelewem na konto bankowe, umowa z 2010 r., fotografie elewacji budynku, protokół zdawczo-odbiorczy oraz protokół z negocjacji ofert i zapytania o cenę. Musiał znaleźć kontrahenta, gdyż był zaangażowany w inne roboty, a za niewykonanie ich w terminie groziły mu wysokie kary.

Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. WSA w Warszawie uznał jednak skargę przedsiębiorcy za zasadną. Sąd wskazał, że dyrektor izby skarbowej naruszył przepisy ordynacji podatkowej, nie wyznaczając skarżącemu siedmiodniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego, co byłoby dla niego ostatnią szansą przedstawienia i uzasadnienia swojego stanowiska.

Rozstrzygnąć ponownie

Sąd uznał też, że dyrektor izby skarbowej naruszył zasadę dwuinstancyjności postępowania, która wymaga rozstrzygnięcia sprawy po raz drugi przez organ odwoławczy. Według sądu jest mało prawdopodobne ponowne rozpoznanie sprawy w ciągu zaledwie 16 dni roboczych, jak w tym przypadku.

WSA uznał za niesłuszne stanowisko, że faktury wystawione przez kontrahenta przedsiębiorcy nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń.

– Można odnieść wrażenie, że organ przyjął założenie fikcyjności wykonywanych robót z tego powodu, że kontrahentem skarżącego był jego syn i do tak przyjętego założenia niejako „dopasowywał" ocenę dowodów. Co znamienne, organ dokonał wybiórczej oceny dowodów – czytamy w uzasadnieniu do wyroku.

Zdaniem sądu fakt wykonania zakwestionowanych robót znajduje potwierdzenie w materiale dowodowym.

sygnatura akt: III SA/Wa 382/16

Opinia

Jarosław Ziobrowski, adwokat, partner w kancelarii Kurpisz Ziobrowski

Wyrok porusza ważne kwestie dla kontrolowanych podatników. Rozpoznanie sprawy przez organ odwoławczy trwało 16 dni roboczych, co wydaje się wręcz kuriozalne. Naruszona została zasada dwuinstancyjności, gdyż w wyniku złożenia odwołania sprawa musi być w całości przedmiotem ponownego postępowania. Poza tym każda decyzja powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz wskazywać fakty, które organ odwoławczy uznał za udowodnione. Tymczasem decyzja organu II instancji nie zawiera oceny dowodów. Organ ten naruszył zatem fundamentalne zasady prowadzenia postępowania.

Organ podatkowy musi udowodnić, dlaczego uznaje daną umowę o wykonanie robót budowlanych za fikcyjną. Nie wystarczy, że została zawarta między członkami najbliższej rodziny. Takie wnioski płyną z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wątpliwe dokumenty

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego