Wpłaty na PPK też są innowacyjne

Składki na pracownicze plany kapitałowe mogą być kosztem w stosowaniu ulgi na badania i rozwój.

Publikacja: 14.08.2020 07:00

Wpłaty na PPK też są innowacyjne

Foto: AdobeStock

System oszczędzania na emeryturę w pracowniczych planach kapitałowych jest stopniowo wdrażany dopiero od kilkunastu miesięcy, dlatego wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących jego funkcjonowania.

Są to też kwestie podatkowe. Jedną z nich rozstrzygnął 10 sierpnia dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji prawa podatkowego.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił producent piwa, prowadzący w swoim zakładzie dział innowacji, tworzący nowe gatunki i smaki napojów. Firma ta odprowadza od wynagrodzeń tych pracowników różne składki, w tym na ZUS, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jako że jest to firma duża, już zobowiązana do stworzenia PPK i odprowadzania stosownych składek, realizuje także ten obowiązek. We wniosku o interpretację firma zwróciła się o wyjaśnienie, jak traktować poszczególne elementy wynagrodzenia – zwłaszcza składkę na PPK – w kontekście tzw. kosztów kwalifikowanych dla korzystania z ulgi na badania i rozwój.

Czytaj także: Dane uczestników PPK pod ochroną

Interpretacja ten problem rozstrzygnęła korzystnie dla podatnika. Wskazała, że nie ulega wątpliwości zaliczanie do kosztów kwalifikowanych kwot wynagrodzeń pracowników brutto wraz ze składkami ZUS pracodawcy pracowników zaangażowanych bezpośrednio w prace B+R. Według interpretacji składka na PPK jest dodatkowym elementem wynagrodzenia pracownika, a zatem podobna jest swoim charakterem do składek emerytalnych, jest elementem wynagrodzenia pracownika, dlatego również może być kosztem kwalifikowanym.

„Wpłaty na PPK finansowane przez pracodawcę/zleceniodawcę są obliczane jako ustalony procent od wynagrodzenia brutto. Pracodawca, realizując obowiązek ustawowy, nie może sam zrezygnować z dokonywania tej wpłaty. Nie wolno mu też potrącać tej kwoty z wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo wpłaty, które w ramach PPK finansuje pracodawca, stanowią w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Pracodawca będzie zobowiązany potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia pracownika" – tak interpretacja opisała cechy składki na PPK, kwalifikując ją jako część wynagrodzenia. Nawiązała tu też do treści art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, definiującego wynagrodzenie i jego dodatkowe elementy, a także do art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, który przewiduje warunki stosowania ulgi B+R.

Kosztem kwalifikowanym nie mogą być jednak składki na Fundusz Pracy, FGŚP Fundusz Solidarnościowy oraz wpłaty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych.

W interpretacji zastrzeżono jednak, że gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością B+R, zasadne jest wyodrębnienie tej części wynagrodzenia, świadczeń i składek od tych przychodów, które nie są związane z pracą w dziale innowacji.

Ulga B+R pozwala na odliczenie do 150 proc. wynagrodzeń pracowników, o ile dany podatnik prowadzi centrum badawczo-rozwojowe.

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO

System oszczędzania na emeryturę w pracowniczych planach kapitałowych jest stopniowo wdrażany dopiero od kilkunastu miesięcy, dlatego wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących jego funkcjonowania.

Są to też kwestie podatkowe. Jedną z nich rozstrzygnął 10 sierpnia dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji prawa podatkowego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe