fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy skarbówka może ścigać menedżerów zagranicznej firmy

AdobeStock
Regulacje ordynacji podatkowej dotyczącej odpowiedzialności członków zarządów za długi spółek mogą mieć zastosowanie wobec prezesa zarządu spółki prawa obcego, gdy jej ustrój ma istotne cechy polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Sprawa zaczęła się od orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu za podatkowe zaległości spółki w VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r. i 2014 r. A różnica zdań między fiskusem, a prezesem, na którego przeniesiono odpowiedzialność za zaległe podatki wynikała z tego, że spółka miała siedzibę w Hiszpanii, a w Polsce był a zarejestrowana na VAT.

Prezes zaskarżył decyzję fiskusa, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę. Przyjął bowiem, że niezależnie od możliwych różnic pomiędzy kategoriami polskich spółek kapitałowych a spółką prawa obcego, spółka zarządzana przez skarżącego niewątpliwie była osobą prawną. A to powoduje, że nawet jeżeli odpowiedzialność skarżącego nie wynika z art. 116 § 1 ordynacji podatkowe, to zastosowanie znajdzie jej art. 116a.

Czytaj także: Kiedy menedżer jest podatkiniek VAT

Prezes do swoich racji próbował przekonać jeszcze Naczelny Sąd Administracy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA