Na czym polega korekta jednostronna

Od października 2019 r. obowiązuje ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych, która obejmuje przepisy odnoszące się do procedur i postępowania w zakresie m.in. zawierania uprzednich porozumień cenowych czy rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania.

Publikacja: 27.07.2021 17:00

Na czym polega korekta jednostronna

Foto: AdobeStock

Jedną z istotnych zmian, jakie wprowadziła ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (dalej: ustawa), są przepisy dotyczące dokonywania korekt przez podmioty powiązane w Polsce podyktowanych decyzją zagranicznych organów podatkowych.

Zgodnie z rozdz. 3 ustawy, w myśl art. 64, w przypadku gdy polski podmiot powiązany chce wyeliminować podwójne opodatkowanie, powstałe w związku z tym, że w ramach zagranicznej kontroli dochody polskiego podmiotu włączono do dochodów zagranicznego podmiotu powiązanego oraz odpowiednio opodatkowano, i chce także dokonać korekty dochodów w Polsce (za dany rok podatkowy objęty kontrolą), niezbędne jest złożenie wniosku do Ministerstwa Finansów.

Pozostało 85% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe