Połączenie transgraniczne nie podlega pod GAAR

Jedynie w przypadku gdy korzyść podatkowa jest głównym lub jednym z głównych celów wykonania czynności, znajdą zastosowanie przepisy o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania.

Publikacja: 19.07.2020 02:00

Połączenie transgraniczne nie podlega pod GAAR

Foto: AdobeStock

W ostatnim czasie na stronie Ministerstwa Finansów została opublikowana kolejna pozytywna opinia zabezpieczająca wydana 30 kwietnia 2020 r. przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (DKP2.8011. 20.2019) dotycząca działań restrukturyzacyjnych. Opinia została wydana w zakresie planowanego połączenia transgranicznego spółki polskiej (spółka A) oraz spółki z siedzibą w innym kraju Unii Europejskiej (spółka B), w której spółka A posiadała 100 proc. udziałów. Jako strategiczne cele planowanego połączenia spółka A wskazała we wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej m.in. zapewnienie spójnego wizerunku grupy, uzyskanie oszczędności wynikających z połączenia spółek poprzez obniżenie kosztów funkcjonowania grupy kapitałowej i spółki A, zapewnienie spółce A możliwości korzystania ze składników majątku, których właścicielem jest obecnie spółka B, do zabezpieczenia kredytów koniecznych do sfinansowania planowanych wydatków inwestycyjnych, których realizacja jest z kolei warunkiem dalszego rozwoju spółki A, uproszczenie procesów w zakresie zarządzania składnikami majątku należącymi obecnie do spółki B, jak również sprostanie wyzwaniom związanym z przewidywanymi skutkami epidemii Covid-19.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów