fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zarobki z zagranicznej budowy można opodatkować w Polsce

Budowa
shutterstock
Przedsiębiorca świadczący usługi budowlane w Niemczech nie płaci tam podatku, jeśli nie ma zagranicznego zakładu. W kraju może wybrać stawkę 5,5 proc. liczoną od przychodów.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców sprzedaje towary i świadczy usługi za granicą, w tym również sezonowo. Powstaje wówczas pytanie, w którym kraju rozliczyć zarobki i według jakiej stawki. Fiskus ostatnio wyjaśnił w interpretacji, że przedsiębiorca płaci co do zasady podatek w Polsce. Takie rozwiązanie jest tym bardziej korzystne, że można wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który w przypadku usług budowlanych wynosi 5,5 proc. Konieczna jest jednak weryfikacja, czy przedsiębiorca nie ma za granicą zakładu, czyli np. placu budowy utrzymywanego ponad dwanaście miesięcy. Zyski zakładu rozlicza się bowiem kraju jego położenia.

Pytanie o zakład

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił te zasady w interpretacji z 23 czerwca 2021 r. (0113-KDIPT2-1.4011. 361.2021.2.MD). Sprawa dotyczyła podatnika, który od września 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych (PKD 43.32.Z, 43.33.Z, ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA