Nowe regulacje o cenach transferowych rewolucyjne dla PGK

Od 2019 r. limity transakcji kontrolowanych, które powodują powstanie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, należy odnosić do każdej ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.

Publikacja: 15.07.2019 02:00

Nowe regulacje o cenach transferowych rewolucyjne dla PGK

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 maja 2019 r. (0114- KDIP2-2.4010.72.2019.1.SJ).

Wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej złożyła spółka dominująca, która reprezentuje podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK) prowadzącą działalność w zakresie wydobycia rud miedzi i produkcji z nich metali. W ramach grupy kapitałowej funkcjonują wyspecjalizowane podmioty realizujące usługi i dostawy na rzecz podmiotów powiązanych, zarówno należących, jak i nienależących do PGK.

Czytaj także: Nowe obowiązki z zakresie cen transferowych

Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie wykładni nowych przepisów dotyczących limitów jednolitych transakcji kontrolowanych, w przypadku spółki należącej do PGK. W jego ocenie dotychczasowe stanowisko dotyczące obowiązków w zakresie cen transferowych, odnoszących się do PGK jako całości, nie jest już aktualne na podstawie przepisów wprowadzonych ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r. poz. 2193; dalej: nowe regulacje).

Przy określaniu obowiązków w zakresie cen transferowych nowe regulacje nie odwołują się obecnie do podatnika, lecz do podmiotów powiązanych. W konsekwencji, punktem odniesienie nie jest już PGK, lecz jej poszczególni członkowie, którzy powinni zweryfikować, czy są zobligowani do przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Jego zdaniem, posłużenie się przez ustawodawcę zwrotem odwołującym się do podmiotów powiązanych, a nie do podatnika, jak miało to miejsce w przepisach obowiązujących do końca 2018 r., powoduje, że to właśnie każda ze spółek tworzących PGK powinna zweryfikować swoje obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych.

Aleksandra Jackowska menedżer w Zespole Cen Transferowych w EY

Komentowana interpretacja indywidualna jest pierwszą, która dotyczy spółek należących do podatkowej grupy kapitałowej i obowiązków cen transferowych zgodnych z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Podstawowym założeniem wprowadzonych regulacji było uproszczenie przepisów podatkowych, a także zmniejszenie obciążeń o charakterze biurokratycznym i administracyjnym dla przedsiębiorców - w szczególności małych i średnich, zwłaszcza na skutek podniesienia progów dokumentacyjnych czy też poprzez wprowadzenie nowych zwolnień dokumentacyjnych. Nowe regulacje dotyczące cen transferowych zostały umieszczone w jednym rozdziale 1a ustawy o CIT, co pozwoliło na ich uporządkowanie. Ujednolicono również kluczowe definicje legalne dotyczące pojęć z zakresu cen transferowych, w tym pojęcie podmiotów powiązanych, do których odnosi się art. 11k ustawy o CIT, określający obowiązki dokumentacyjne. Regulacje obowiązujące do końca 31 grudnia 2018 roku odwoływały się do pojęcia podatnika, a zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą za takiego należało uznać PGK, a nie poszczególnych jej członków. W rezultacie to PGK, jako podatnik weryfikowała istotność transakcji lub innych zdarzeń i w przypadku przekroczenia wskazanych progów była obowiązana do przygotowania dokumentacji cen transferowych. Wykładnia poprzednich regulacji budziła jednak wiele kontrowersji, zwłaszcza jeżeli chodzi o ustalanie wymogów dokumentacyjnych, w tym sposobów kalkulacji osiągniętego poziomu przychodów i kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Kwestie te były również przedmiotem odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację z 7 lutego 2018 r. (DCT.054.1.2018). Pokłosiem tych wątpliwości były liczne uwagi zgłaszane podczas konsultacji społecznych dotyczących nowych regulacji, postulujące o zawarcie wprost w ustawie o CIT wymogów odnoszących się do PGK. W ocenie Ministerstwa Finansów odejście w treści nowych regulacji od posługiwania się pojęciem podatnika, na rzecz pojęcia podmiotów powiązanych, któremu nadano również definicję ustawową, jest wystarczające do stwierdzenia, że to właśnie na członkach PKG, a nie na samej PGK, ciążą wymogi związane z cenami transferowymi. Stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę, zaakceptowane następnie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jest zgodne z brzmieniem obecnie obowiązujących przepisów. Podsumowując, zgodnie z nowymi regulacjami to członkowie PGK mogą być obowiązani do przygotowania dokumentacji podatkowej, złożenia stosownego oświadczenia i informacji TP-R. Przystępując do weryfikacji obowiązków warto pamiętać o zwolnieniach wskazanych w art. 11n ustawy o CIT, a określając wartości transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, nie zapomnieć o wyłączeniu transakcji kontrolowanych zwolnionych z obowiązku dokumentowania.

Współautorem komentarza jest Ryszard Grzelczak – konsultant w Zespole Cen Transferowych w EY

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 maja 2019 r. (0114- KDIP2-2.4010.72.2019.1.SJ).

Wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej złożyła spółka dominująca, która reprezentuje podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK) prowadzącą działalność w zakresie wydobycia rud miedzi i produkcji z nich metali. W ramach grupy kapitałowej funkcjonują wyspecjalizowane podmioty realizujące usługi i dostawy na rzecz podmiotów powiązanych, zarówno należących, jak i nienależących do PGK.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami