fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

NSA: unijne zasady to nie furtka dla hazardu

AdobeStock
Kara za gry na automatach poza kasynem nie godzi ani w wolność wyboru zawodu, ani w wolność prowadzenia działalności gospodarczej gwarantowane w Karcie praw podstawowych UE.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która czuła się poszkodowana karą za nielegalny hazard. Sąd nie zgodził się, że sankcje finansowe nakładane za ten proceder godzą w podstawowe prawa i wolności unijne.

Chodziło o 12 tys. zł kary za urządzanie gier na automacie HOT SPOT. Funkcjonariusze ustalili, że gry mają charakter losowy i komercyjny. Nie było wątpliwości, że właścicielem urządzenia jest ukarana, automat znajduje się poza kasynem, a ona sama nie ma koncesji na jego prowadzenie.

Broniąc się przed karą, spółka wytoczyła najcięższe działa. Powołała się bowiem m.in. na Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej. Przekonywała, że art. 6 i art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych godzą w wolność wyboru zawodu i podejmowania pracy, wolność prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawo własności. A na dokładkę nie przechodzą testu proporcjonalności stosowanego dla ograniczeń tych praw.

Ta argumentacja nie przekonała ani urzędników, ani Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Racji spółce nie przyznał też NSA. Podkreślił, że art. 15 Karty praw podstawowych UE dotyczy prawa wyboru zawodu i wykonywania pracy. A to oznacza, że beneficjentami przyznanych przez ten przepis praw są osoby fizyczne, które wybierają zawód i go wykonują. Zdaniem NSA do tego kręgu z zasady nie może więc należeć osoba prawna, która zawodu nie posiada.

Odnośnie do dwóch pozostałych wolności Karta stanowi zbiór praw mających na celu zagwarantowanie poszanowania godności ludzkiej, wolności, równości i jej wykładnia powinna je uwzględniać. Przy czym prawa i wolności gwarantowane w Karcie nie mają charakteru absolutnego, a ona sama przewiduje możliwość nakładania ograniczeń.

NSA zauważył, że sektor gier losowych niesie ryzyko uzależnienia od hazardu. Uznaje się powszechnie, że ustawodawstwo krajowe, które nie zakazuje całkowicie organizowania gier hazardowych, a jedynie ma na celu zmniejszenie ich dostępności i zwiększenie kontroli nad branżą, nie może być uznane za naruszające prawa i wolności człowieka przewidziane w Karcie. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II GSK 2790/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA