fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

System wymiany informacji między bankami a administracją skarbową STIR

Adobe Stock
Banki poinformują fiskusa o tym, skąd przedsiębiorca loguje się, by obsługiwać firmowe konto.

Choć system wymiany informacji między bankami a administracja skarbową STIR jeszcze na dobre nie zaczął funkcjonować, to Sejm już uchwalił zmiany w przepisach regulujących tę wymianę. Głównym uzasadnieniem rządowego projektu jest zapewnienie spójności systemowej oraz usprawnienie systemowe.

Według nowych przepisów banki będą musiały informować administrację skarbową nie tylko o przepływach na koncie, ale też o lokalizacji urządzenia elektronicznego, z którego właściciel konta loguje się na swoje konto (chodzi o tzw. numery IP). Ma to usprawnić analizę ryzyka w ściganiu przestępców skarbowych.

Podatnik, któremu zostanie zablokowane kontro na 72 godziny, może dziś złożyć zażalenie na postanowienie szefa Krajowej Administracji Skarbowej w tej sprawie. To uprawnienie będzie zniesione. Rząd uzasadnia to niemożnością rozpatrzenia takiego zażalenia w krótkim terminie. Pozostanie jednak możliwość zaskarżania blokad nakładanych na dłuższe okresy.

Blokowanie środków ma zostać rozszerzone także na lokaty terminowe oraz na specjalne konta do rozliczeń VAT w tzw. podzielonej płatności. Nowe przepisy nie pozwolą bankom na informowanie właściciela konta o tym, że jego konto będzie zablokowane. Będzie to mógł zrobić oficjalnie tylko szef KAS.

Nowelizacja ordynacji podatkowej oraz kilku innych ustaw ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jednak niektóre przepisy, w tym te dotyczące przekazywania numerów IP, mają obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2018 r. ©?

Etap legislacyjny: ustawa przekazana do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA