fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad wytycznymi dla firm ws. podatkowych oszustów

www.sxc.hu
Rozpoczęło się konsultowanie zasad postępowania dla przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć podatkowych oszustów.

Jak się zabezpieczyć przed nierzetelnym kontrahentem? Wskazówki dla przedsiębiorców znajdą się we wzorcu należytej staranności, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Ogłosiło rozpoczęcie konsultacji w tej sprawie.

Wzorzec należytej staranności to zbiór zasad postępowania dla uczciwych firm, których przestrzeganie uchroni przed wplątaniem w proceder wyłudzania VAT. Często bowiem za przekręty oszustów odpowiadają przedsiębiorcy, którzy nieświadomie stali się ogniwem łańcucha transakcji mających na celu wyłudzenie podatku. I nie wiedzą, jak się przed tymi oszustami zabezpieczyć.

Skutkiem transakcji z nieuczciwym podmiotem może być zakwestionowanie prawa do odliczenia VAT. Ministerstwo zapewnia, że uchroni przed tym spełnienie przesłanek należytej staranności. Jakich? Czeka na opinie w tej sprawie. Podpowiada jednak, że chodzi przede wszystkim o weryfikację kontrahentów według trzech kryteriów.

Pierwsze – formalne. Przed podjęciem współpracy należy sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, czy posiada wymagane przepisami koncesje i zezwolenia, czy długo funkcjonuje na rynku.

Drugie kryterium wiąże się z ekonomicznymi aspektami transakcji. Należy przeanalizować, czy oferowana cena jest rynkowa, skąd pochodzą towary, czy transakcja odpowiada profilowi zarejestrowanej przez kontrahenta działalności.

Trzeci etap weryfikacji – trzeba się zastanowić, czy przebieg transakcji nie budzi podejrzeń. Chodzi przykładowo o odbiegające od zwykle stosowanych na rynku terminy płatności czy rozliczenie gotówką.

Szczegółowe zasady konsultacji określa obowiązujące od 20 czerwca zarządzenie ministra rozwoju i finansów. Jak wyjaśniał na naszych łamach wiceminister finansów Paweł Gruza („Rzeczpospolita" z 29 czerwca), mogą w nich uczestniczyć wszystkie zainteresowane podmioty. To przede wszystkim organizacje gospodarcze, społeczne lub instytucje, których dotyczy dana sprawa. W konsultacjach może też wziąć udział osoba prywatna, która po prostu zna się na danym zagadnieniu i chce się wypowiedzieć. —wp

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA