Jak rozliczyć wynajem urządzeń rekreacyjnych

Do usługi wynajmu przenośnych urządzeń rekreacyjnych stosuje się ogólną zasadę ustalania miejsca świadczenia. Jeśli nabywcą jest firma z zagranicy, to krajowy sprzedawca nie rozliczy VAT.

Publikacja: 04.07.2018 06:00

Jak rozliczyć wynajem urządzeń rekreacyjnych

Foto: Adobe Stock

- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się wynajmem urządzeń rekreacyjnych takich jak dmuchane zjeżdżalnie, zamki do skakania, suche baseny z piłeczkami, byki rodeo, trampoliny, symulatory, karuzele, ścianki, strzelnice. Usługa wynajmu obejmuje także przywóz urządzeń do miejsca uzgodnionego z klientem. Transport odbywa się tylko na terenie Polski. Na odpowiednio przygotowany teren pracownicy spółki transportują i montują przywiezione urządzenia rekreacyjne. Niektóre z nich wymagają solidnego zakotwiczenia, ale nie są trwale mocowane w gruncie. Po imprezie urządzenia są demontowane i wywożone z miejsca uzgodnionego z klientem. za Ewentualne opłaty za korzystanie z urządzeń są pobierane przez wynajmującego je klienta, nie spółkę.

Czytaj także: Rejsy dla turystów z preferencyjną stawką VAT

Klienci, dla których spółka świadczy usługi wynajmu urządzeń rekreacyjnych są podatnikami VAT. Czy do takich usług należy stosować przepisy o miejscu świadczenia właściwe dla usług związanych z nieruchomościami czy może usług wstępu na imprezy? Czy w przypadku wynajmu urządzeń rekreacyjnych dla podatnika, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce usługi wynajmu urządzeń rekreacyjnych stanowią tzw. eksport usług? – pyta czytelniczka.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, gdzie znajduje się miejsce świadczenia usług wynajmu urządzeń rekreacyjnych, gdy są one świadczone dla podatnika, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, czy nie.

Klientami spółki są podmioty będące podatnikami VAT, a zatem spełniają one definicję podatnika zawartą w art. 28a ustawy o VAT, a używana na potrzeby stosowania przepisów o miejscu świadczenia przy świadczeniu usług.

Zasada ogólna i odstępstwa

Stosownie do art. 28b ust. 1 in principio ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Od ogólnych zasad zawartych w art. 28b ustawy o VAT, ustawodawca przewidział szereg jednak odstępstwa. W analizowanej sprawie należy wziąć pod uwagę art. 28e i art. 28g ust. 1 ustawy o VAT.

I tak, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Wynajmowane przez spółkę urządzenia rekreacyjne (np. duże urządzenia pneumatyczne) tylko czasowo są zakotwiczane w podłożu (ze względów bezpieczeństwa) i bez trudu mogą być przenoszone w inne miejsce, a po okresie najmu są demontowane i wywożone. Tym samym należy uznać, że zgodnie z art. 31b ust. 3 lit. f rozporządzenia wykonawczego nr 28/2011, wynajem tych urządzeń nie będzie objęty zakresem usług związanych z nieruchomościami, gdyż wynajmowane urządzenia nie stają się częścią nieruchomości. Zatem wynajmu przedmiotowych urządzeń rekreacyjnych nie można uznać za świadczenie usług związanych z nieruchomością.

To nie impreza

Z kolei, stosownie do art. 28g ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

W analizowanej sprawie ten przepis również nie znajdzie zastosowania. Klienci spółki często bowiem wynajmują urządzenia rekreacyjne dla zamkniętego kręgu osób, nie pobierając opłat za ich korzystanie. Natomiast jeśli wstęp jest płatny, to powyższe opłaty pobierają kontrahenci spółki, a nie sama spółka.

Według siedziby usługobiorcy

Usługi wynajmu urządzeń rekreacyjnych nie są więc usługami, o których mowa w wyjątkach dotyczących ogólnej zasady określenia miejsca świadczenia usług. Zastosowanie znajdzie tu art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnicy będący usługobiorcami posiadają siedzibę działalności gospodarczej. Gdy usługobiorcy nie będą posiadać siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, to usługi te nie będą podlegać opodatkowaniu VAT na terytorium naszego kraju i spółka powinna rozpoznać tzw. eksport usług. W przypadku nabywców unijnych usługi te obok wykazania w deklaracji VAT-7 (VAT-7K) należy wykazać także w informacji podsumowującej VAT UE.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 listopada 2017 r., 0114-KDIP1-2.4012.485. 2017.2.SM).

Autor jest doradcą podatkowym

rPodstawa prawna: rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) Nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L Nr 77, str. 1, ze zm.), ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

Kiedy usługa ma związek z nieruchomością

W świetle rozporządzenia wykonawczego nr 282/2011 dla uznania usługi za związaną z nieruchomością istotne są cechy, które można ująć w następujący sposób:

- usługa powinna odnosić się do konkretnie określonej nieruchomości, czyli takiej, która jest identyfikowalna co do jej indywidualnego położenia;

- przedmiotem usługi powinna być skonkretyzowana nieruchomość lub usługa powinna być świadczona na/wobec konkretnej nieruchomości a nie jakiejkolwiek;

- ta konkretna nieruchomość powinna być wpisana w istotę świadczonej usługi, być jej centralnym elementem, nadając główny sens usłudze i determinować jej treść, co należy rozumieć w ten sposób, że usługa może być wykonana tylko i wyłącznie w bezpośrednim związku z tą a nie inną nieruchomością;

- zmiana takiego miejsca, polegająca na ukierunkowaniu usługi na inną nieruchomość, powinna niweczyć istotę i sens pierwotnie świadczonej usługi.

- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się wynajmem urządzeń rekreacyjnych takich jak dmuchane zjeżdżalnie, zamki do skakania, suche baseny z piłeczkami, byki rodeo, trampoliny, symulatory, karuzele, ścianki, strzelnice. Usługa wynajmu obejmuje także przywóz urządzeń do miejsca uzgodnionego z klientem. Transport odbywa się tylko na terenie Polski. Na odpowiednio przygotowany teren pracownicy spółki transportują i montują przywiezione urządzenia rekreacyjne. Niektóre z nich wymagają solidnego zakotwiczenia, ale nie są trwale mocowane w gruncie. Po imprezie urządzenia są demontowane i wywożone z miejsca uzgodnionego z klientem. za Ewentualne opłaty za korzystanie z urządzeń są pobierane przez wynajmującego je klienta, nie spółkę.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a