fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Czy blokowanie kont paraliżuje firmy

123RF
Skarbówka zablokowała w tym roku 192 rachunki bankowe należące do 39 podmiotów, na łączną kwotę 25 mln zł. W 2018 r. restrykcje objęły 39 kont.

Nie sprawdzają się obawy, że stosowana na masową skalę broń mająca zapobiegać oszustwom utrudni życie uczciwym przedsiębiorcom. Ministerstwo Finansów podało dane o funkcjonowaniu systemu STIR, który działa od końca kwietnia 2018 r.

„Od 1 stycznia 2019 r. do 13 czerwca 2019 r. zostały zablokowane 192 rachunki bankowe należące do 39 podmiotów na łączną kwotę 24,7 mln zł, a szacowana wartość uszczupleń to 344 mln zł. W 2018 r. zablokowano rachunki bankowe 39 podmiotów na łączną kwotę 10,2 mln zł" – podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską nr 31643.

Chodzi o przepisy pozwalające zablokować rachunki bankowe na 72 godziny w razie podejrzenia, że służą do wyłudzenia podatku, z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy.

Wiceminister Paweł Cybulski poinformował, że to narzędzie jest wykorzystywane do walki z przestępstwami karuzelowymi. System STIR umożliwia porównywanie danych o przepływach finansowych z innymi danymi, znajdującymi się w dyspozycji KAS, np. danymi raportowanymi w formie JPK_VAT, czyli plikami zawierającymi dane o fakturach.

„Obydwie informacje pozwalają na przeprowadzenie bardzo rzetelnych analiz, dzięki którym można efektywnie zapobiegać dokonywaniu nienależnego zwrotu VAT oraz przerywać karuzele VAT – napisał wiceminister Cybulski.

Eksperci przyznają, że nie sprawdzają się obawy o możliwość nadużywania tego instrumentu.

– Przepisy od początku budziły kontrowersje ze względu na niedookreślone przesłanki, na podstawie których administracja może zlecić blokadę rachunku bankowego. Instrument ten może być stosowany w przypadkach podejrzenia wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń skarbowych, szczególnie w VAT. Praktyka pokazuje jednak, że nie jest wykorzystywany na masową skalę – mówi adwokat Arkadiusz Stępniewski.

Do namierzania podejrzanych rachunków służy specjalny algorytm. Urzędnicy biorą pod uwagę pięć przesłanek: ekonomiczne, geograficzne, przedmiotowe, behawioralne oraz kryterium powiązań. Analizują m.in., czy transakcje mają uzasadnienie ekonomiczne i czy w danej branży występuje wysokie zagrożenie wyłudzeń skarbowych. KAS zwraca też uwagę na wszelkie nietypowe zachowania i sprawdza, kto jest współpracownikiem przedsiębiorcy.

Posła Janusza Cichonia (PO) niepokoi natomiast rozporządzenie obowiązujące od 20 marca 2019 r., które umożliwia stosowanie blokad nie tylko przez szefa KAS, ale też naczelników urzędów celno-skarbowych. Problem w tym, że rozporządzenie nie może ich upoważnić do prowadzenia analizy ryzyka.

Wiceminister Cybulski odpowiedział w interpelacji nr 31845, że od 20 marca do końca maja 2019 r. szef KAS dokonał blokady 95 rachunkach bankowych należących do 21 podmiotów. Naczelnicy urzędów celno-skarbowych nie dokonali w tym okresie żadnych blokad. Kwestie ich uprawnień ureguluje projekt nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw, nad którym pracuje obecnie Sejm.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA