Postępowanie podatkowe

Startuje urząd dla największych firm

Fotolia.com
Obsługa największych firm tworzy nowe wyzwania. Zwłaszcza dla podatników z siedzibami odległymi od stolicy.

Z początkiem lipca rozpoczęto tworzenie w Warszawie urzędu centralnie obsługującego największe firmy. Zrozumiała jest chęć zgromadzenia w jednym miejscu śmietanki najlepszych skarbowców, by zajmowali się skomplikowanymi sprawami podatkowymi największych firm. Należy też docenić podejście resortu finansów do starannej obsługi największych płatników podatków – podobnie jak w biznesie, gdy najlepiej traktuje się najważniejszych klientów.

Na uznanie zasługuje też pomysł zrekrutowania do tego urzędu nowych osób znających praktyki biznesowe. Pozwoli to bowiem na lepsze zrozumienie problemów przedsiębiorców w administracji podatkowej. Może to też dać skarbowcom wiedzę o tym, jak skuteczniej wykrywać struktury, na których traci nie tylko Skarb Państwa, ale i uczciwi podatnicy.

Z drugiej strony wciąż nie bardzo wiadomo, czym tak naprawdę miałby się zajmować urząd dla największych podatników. Mają w nim pracować osoby wyszkolone w cenach transferowych czy zwalczaniu agresywnych optymalizacji podatkowych. Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania czy wręcz oszustwom to jednak raczej domena urzędów celno-skarbowych. Tak przynajmniej zapowiadano przy okazji niedawnej reformy administracji skarbowej. Nowy urząd nie będzie też wydawał interpretacji prawa dla dużych firm, gdyż jest to uprawnienie Krajowej Informacji Skarbowej.

Dlatego właśnie jasne określenie zadań i kompetencji nowego urzędu byłoby bardzo cenne. Ministerstwo Finansów powinno tu wykorzystać wnioski z dyskusji nad powołaniem podobnego urzędu, jaka odbyła się przed dwoma laty. Wówczas przedsiębiorcy – potencjalni klienci tego urzędu – zgłaszali bowiem wiele uwag, związanych m.in. z problemami wynikającymi z geograficznego oddalenia siedzib wielu tych firm od Warszawy. Mimo postępującej elektronizacji kontaktów z administracją skarbową często nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu podatnika z urzędem, by omówić bardziej skomplikowane kwestie na tle stosowania prawa podatkowego. Jest ich sporo, zwłaszcza w dużych firmach.

Agnieszka Tałasiewicz jest doradcą podatkowym, partnerem w EY

—oprac. roch.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL