fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

VAT: automatyczna analiza JPK pokaże, kto oszukuje

Fotolia
W Jednolitych Plikach Kontrolnych za luty i marzec 2017 r. skarbówka wykryła blisko 8 tys. przypadków, w których kwota z JPK różniła się od kwoty z deklaracji VAT.

Ministerstwo Finansów przedstawiło efekty działania spółki celowej Aplikacje Krytyczne, powołanej w czerwcu 2016 r. dla informatyzacji służb skarbowych. Według MF dotychczas spółka zrealizowała trzy zlecenia: JPK Transmiter, JPK Profil Zaufany i JPK Walidator. W trakcie realizacji jest zlecenie Fundament Danych. Częściowo zrealizowane zostało narzędzie JPK Analizator, które spółka stworzyła wraz z Centrum Analiz i Planowania Administracji Skarbowej we Wrocławiu. To narzędzie informatyczne, służące do automatycznych analiz danych zawartych w plikach JPK_VAT. Generuje ono automatyczne raporty, które pokazują m.in. niezgodność kwot w plikach JPK_VAT i deklaracjach VAT złożonych przez podatników za ten sam okres. Pokazują też rozbieżność kwot jednej transakcji, przedstawionych przez dwóch kontrahentów w złożonych przez nich plikach JPK.

„Pierwsze raporty zostały wdrożone 24 kwietnia 2017 r. Ostateczne prace nad wszystkimi raportami w zakresie funkcjonalności JPK Analizator mają się zakończyć do końca sierpnia br." – napisał wiceminister Paweł Cybulski.

To odpowiedź na interpelację nr 13006 Izabeli Leszczyny (PO). Według niej „spółka, która miała zapewnić sukces informatyzacji resortu finansów, okazała się zupełną klapą. Świadczy o tym fakt, że po roku istnienia wciąż tylko »inwestuje« w nowe technologie, a nie odnotowała żadnych wdrożeń".

Ministerstwo poinformowało, że skarbówka na podstawie raportów z plików JPK złożonych za luty i marzec 2017 r. zidentyfikowała blisko 8 tys. przypadków rozbieżności między plikami JKP_VAT i deklaracjami VAT za te miesiące. Odkryła też rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów w plikach JPK_VAT. Było ich prawie 30 tys. w ewidencji złożonej za luty i ponad 7 tys. – za marzec. Z analiz informatycznych wynika też, że firmy składające JPK uwzględniły za luty i marzec ok. 25 tys. faktur wystawionych przez podmioty, które nie posiadają statusu czynnego podatnika VAT.

Na podstawie tych analiz do końca kwietnia 2017 r. urzędy skarbowe przeprowadziły i zakończyły ponad 7,5 tys. czynności sprawdzających z plików JPK_VAT. 3,5 tys. takich czynności nadal się toczy. Zdzisław Modzelewski, wspólnik praktyki podatkowej GWW, uważa, że choć widać już pierwsze efekty analiz JPK, to po roku od powołania spółki Aplikacje Krytyczne można oczekiwać o wiele więcej. – Stosowane rozwiązania informatyczne są dosyć proste, a na dodatek za często generują błędy – podatnicy otrzymują z systemu JPK błędne komunikaty, co nie świadczy najlepiej o jakości tych rozwiązań, również jeśli chodzi o ich testowanie – mówi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA