fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

1 lipca wraca obowiązek raportowania podatkowych schematów transgranicznych

AdobeStock
1 lipca wraca obowiązek raportowania podatkowych schematów transgranicznych. Zgłoszone wcześniej trzeba będzie wykazać ponownie, ale resort finansów chce dać przedsiębiorcom dodatkowe pół roku.

Przedsiębiorcy tylko przez trzy miesiące mogli odpocząć od raportowania MDR. 30 czerwca kończy się okres zawieszenia terminów raportowania schematów transgranicznych, wprowadzony przez tarczę antykryzysową 1.0.

To oznacza, że 1 lipca wraca obowiązek ich raportowania.

Nie trzeba będzie na razie zgłaszać schematów krajowych.

Zgodnie z najnowszą wersją tarczy 4.0 zawieszenie obowiązujące od 31 marca 2020 r. zostanie przedłużone do 30. dnia po odwołaniu stanu epidemii.

Powrót MRD budzi jednak wiele pytań i wątpliwości.

– Powstało ogromne zamieszanie, ponieważ kwestie te zostały uregulowane w kilku aktach prawnych – ocenia Gniewomir Parzyjagła, radca prawny i menedżer w MDDP.

Zgodnie z ustawą z 28 maja 2020 r. zmieniającą przepisy ustaw o CIT, VAT i wymianie informacji podatkowych (podpisaną przez prezydenta 22 czerwca) od 1 lipca 2020 r. numery NSP nadane przed tym dniem schematom podatkowym transgranicznym stają się nieważne.

Poza tym informacje o schematach transgranicznych, jeśli pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano od 26 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2020 r., trzeba będzie przekazać szefowi KAS ponownie.

Podatnicy musieliby to zrobić między 31 lipca a 31 sierpnia 2020 r.

– To oznacza, że przedsiębiorcy będą jeszcze raz musieli wykonać tę samą uciążliwą pracę administracyjną. Będą jednak mieli na to więcej czasu, ponieważ minister finansów skorzystał z prawa przedłużenia terminów na ponowne raportowanie schematów transgranicznych. Zgodnie z przygotowanym przez ministerstwo projektem rozporządzenia należy to zrobić między 31 stycznia a 28 lutego 2021 r. – wyjaśnia Gniewomir Parzyjagła.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przedsiębiorcy (korzystający) będą musieli ponownie zgłaszać MDR do 14 lutego 2021 r., ich doradcy (promotorzy) do 31 stycznia 2021 r., a wspomagający (księgowi, doradcy) do 28 lutego 2021 r. Termin zgłoszenia przez korzystających z MDR-3, z pewnymi wyjątkami, został przesunięty na koniec kwietnia 2021 r.

Z kolei dla schematów transgranicznych udostępnianych lub wdrażanych od 1 lipca 2020 do końca roku terminy wskazane w ordynacji podatkowej mają rozpoczynać swój bieg od 1 stycznia 2021 r.

Przedłużenie ma związek z epidemią Covid-19 i uwzględnia ustalenia przyjęte przez Unię Europejską.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. (Do momentu zakończenia prac nad tekstem nie zostało jeszcze podpisane przez ministra finansów).

– Ustawa z 28 maja wprowadza też ułatwienie w podpisywaniu MDR-3. Dotychczas musieli to zrobić wszyscy członkowie zarządu, niezależnie od sposobu reprezentacji przyjętego w akcie założycielskim i ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców. W praktyce było to bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy członek zarządu był osobą zagraniczną. Teraz się to uprości, ponieważ formularz będzie podpisywany zgodnie z przyjęty sposobem reprezentacji – mówi Gniewomir Parzyjagła.

Przypomnijmy, że korzystający przekazuje KAS informację MDR-1 w ciągu 30 dni od wdrożenia schematu podatkowego (jeśli nie zrobił tego promotor). Informację MDR-3 przedsiębiorca zobowiązany jest składać w terminie składania deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA