fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Firmy z dużymi obrotami i wirtualnymi biurami na celowniku fiskusa

123RF
Skarbówka dokładniej sprawdzi firmy z dużymi obrotami i te działające w wirtualnych biurach.

Najcięższą artylerię rzucamy do walki z wyłudzeniami VAT – taka jest dewiza pisma Pawła Szałamachy, ministra finansów, do administracji skarbowej.

Wskazuje w nim, co należy zrobić, aby wyłapywać oszustów. Przede wszystkim bardziej interesować się firmami z dużymi obrotami. Czyli podmiotami, których roczna sprzedaż przekracza 5 mln zł.

– To wcale nie jest wysoki próg, zwłaszcza dla firm handlowych – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej. – Generalnie jednak zgadzam się z tym, że skarbówka powinna bardziej skupiać się na przedsiębiorstwach z dużymi obrotami (zwłaszcza krótko działającymi), niż poświęcać czas na długotrwałe kontrole osób fizycznych.

Minister chce też, aby urzędnicy na bieżąco monitorowali firmy rejestrujące się w tzw. wirtualnych biurach (czyli wspólnych dla wielu podmiotów siedzibach). Wykorzystywane są często przez oszustów. Minister nakazuje, aby wpisywać je do Bazy Podmiotów Szczególnych. Jeżeli okaże się, że firmy faktycznie nie istnieją lub nie ma możliwości skontaktowania się z nimi, powinno się wykreślić je z rejestru VAT. Urzędy powinny też występować do sądu rejestrowego, aby zbadać, czy zgłoszone do KRS dane są zgodne ze stanem rzeczywistym.

Kolejna sprawa to firmanctwo, czyli posługiwanie się cudzymi danymi w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub jej rzeczywistych rozmiarów. Fiskus ma zwiększyć ilość postępowań w tej sprawie. Podobnie ma być z odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe osób trzecich (np. członków zarządu spółki z o.o.). Urzędnicy muszą także skuteczniej zabezpieczać należności podatników wobec Skarbu Państwa, co pozwoli na efektywniejszą egzekucję.

Z większym zainteresowaniem skarbówki muszą się też liczyć firmy, które nie składają w terminie sprawozdań finansowych. Informacje w tej sprawie mają być kierowane do komórek karnych skarbowych w urzędach.

– Trudno się nie zgodzić z tymi wytycznymi – mówi Joanna Rudzka. – Przestępcy wyłudzający VAT czynią coraz większe szkody i fiskus musi podjąć zdecydowane działania, aby zapobiec temu procederowi. Przedstawione zasady typowania firm do kontroli powinny pomóc w wyłapywaniu nieuczciwych.

Minister finansów podkreśla, że to na organach podatkowych spoczywa obowiązek niedopuszczania do funkcjonowania na rynku profesjonalnych oszustów. Narażają oni na bankructwo uczciwych podatników.

Paweł Szałamacha zapewnia też, że sukcesy w walce z wyłudzeniami będą brane pod uwagę przy ocenie jakości pracy naczelników urzędów skarbowych obejmujących kierownicze funkcje w Krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA