fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

OECD globalnie chce uszczelnić systemy podatkowe

123RF
Wkrótce dowiemy się, które kraje przystąpią do instrumentu OECD, który może wprowadzić zmiany w stosowaniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Już 5 czerwca br. odbędzie się uroczysta gala OECD, podczas której dowiemy się, które z państw podpisały instrument wielostronny. To z kolei pokaże, z jaką skalą zmian w międzynarodowym prawie podatkowym wkrótce będziemy się mierzyć.

Instrument wielostronny (IW), a właściwie „Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting", jest końcowym elementem działań państw zrzeszonych w OECD, który ma zapobiegać unikaniu opodatkowania przez międzynarodowe korporacje (tzw. pakiet BEPS).

IW ma zapewnić sprawną implementację zmian wynikających z pakietu BEPS do istniejącej siatki umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki IW nie będzie trzeba dokonywać zmian bezpośrednio w traktatach podatkowych, ponieważ to IW będzie swoistą nakładką na regulacje zawarte w istniejących już umowach.

Specyfika IW ma jednocześnie zapewnić państwom wysoką elastyczność w ramach implementacji. Wprowadzi bowiem zmiany jedynie w tych umowach, które będą notyfikowane w OECD będącej depozytariuszem traktatów. Dodatkowo IW znajdzie zastosowanie do danej umowy tylko we wskazanym przez strony zakresie.

Merytorycznie IW wprowadza ogólne zasady przeciwko unikaniu opodatkowania. Ponadto reguluje zagadnienia związane m.in.: ze stosowaniem struktur hybrydowych, z opodatkowaniem zagranicznych zakładów, ze stosowaniem zwolnień z podatku u źródła od dywidend oraz stosowaniem tzw. klauzul nieruchomościowych.

Wprowadzenie IW może pomóc w uszczelnieniu systemów podatkowych na poziomie międzynarodowym. Z drugiej strony nowy obszerny dokument, stosowany w najróżniejszych wersjach, może utrudnić właściwe odczytywanie norm prawnych.

Jeśli Polska przystąpi do tego instrumentu, sama analiza umowy z innym krajem nie wystarczy do określenia podatkowych skutków danego zdarzenia. Trzeba będzie też przeanalizować, czy dane postanowienia nie zostały zmodyfikowane przez IW. ©?

—oprac. maj

Autor jest doradcą podatkowym w Thedy & Partners

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA