fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

VAT - Podzielona płatność: Czy można stosować wybiórczo

123RF
Nabywca samodzielnie będzie decydować, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem split payment, a którą w zwykły sposób.

Czy w ramach transakcji z jedynym kontrahentem możliwe jest stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wybiorczo? Chodzi o to, że za niektóre faktury podatnik zapłaci z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, a za niektóre nie. Czy decyzje w tym zakresie podejmuje podatnik samodzielnie i bez konieczności spełnienia żadnych warunków? – pyta czytelnik.

Tak,

podatnicy samodzielnie decydują, którą fakturę zapłacą z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, a którą w zwykły sposób.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o VAT „(...) dobrowolność stosowania tego mechanizmu oznacza, że można ją stosować w sposób wybiórczy, czyli nie każda faktura musi być uregulowana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności – to nabywca decyduje, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem tego mechanizmu i wobec którego dostawcy go zastosuje.(...)".

— Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 62)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA